Világ hvg.hu 2023. március. 12. 09:30

Gyorsabb lőszerszállításra sürgeti Németországot az ukrán külügyminiszter

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter egy vasárnapi interjúban arról beszélt, hogy Németország pörgesse fel az ukrajnai lőszerszállításait és kezdje el kiképezni az ukrán pilótákat a nyugati vadászgépek kezelésére.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Kuleba a Bild am Sonntag lapnak elmondta: a lőszerhiány Ukrajna legnagobb problémája az orosz invázió visszaszorításában. Állítása szerint a német fegyvegyártók a februári müncheni biztonsági konferencián hitet tettek amellett, hogy képesek lennének több lőszert szállítani, de kormányzati jóváhagyásra várnak – szemlézte az interjút a Reuters.

„A probléma tehát a (német) kormányban van” – fogalmazott az ukrán külügyminiszter. Hozzátette: nem számít arra, hogy a nyugati szövetségesek egyhamar vadászgépeket adnak Ukrajnának, de ettől függetlenül a pilótákat fel kell készíteni azok használatára. „Ha Németország elkezdené kiképezni a pilótákat, az világos üzenete lenne a politikai elköteleződésnek” – mondta Kuleba.

Pusztító az ukrajnai állóháború, Putyin időhúzásra játszhat

Minimális előrehaladásért elborzasztó áldozatokat vállal Kelet-Ukrajnában az orosz hadsereg, de közben lassan felőrli az ukránok utánpótlását és motivációját is. Kijevben tudják, hogy a tárgyalásokat nem tagadhatják meg, ha a tervezett tavaszi-nyári offenzívájuk sikertelen marad.

Arról is beszélt, hogy Ukrajna továbbra is védeni fogja Bahmut városát, amely fél éve van az orosz hadsereg célpontjában. „Mi változna, ha visszavonulnánk Bahmutból? Oroszország elfoglalná, majd folytatná az offenzívát: minden város Bahmut sorsára jutna” – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.