Az uniós intézmények vezetői elítélték a brazíliai zavargásokat.
A demokrácia elleni támadásnak nevezte és elítélte az Európai Bizottság elnöke azt, hogy a korábbi brazil elnök, Jair Bolsonaro hívei megrohamozták Brazíliavárosban a kongresszus, a Planalto elnöki hivatal és a legfelsőbb bíróság épületét vasárnap. Ursula von der Leyen a Twitteren azt írta, a történtek komoly aggodalomra adnak okot a demokrácia védelmezői számára. Azt is hozzátette: teljes mértékben támogatja a „szabadon és tisztességesen megválasztott” új elnököt.
I strongly condemn the assault on democracy in Brasil.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 9, 2023
This is a major concern to all of us, the defenders of democracy.
My full support to President @LulaOficial, who was elected freely and fairly.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szintén mély aggodalmát fejezte ki a Brazíliában történtek miatt, és kijelentette: „a demokráciát mindig tisztelni kell”. Az uniós parlament Luiz Inácio Lula da Silva elnök, a brazil kormány és minden legitim, illetve demokratikusan választott intézmény oldalán áll – fűzte hozzá.
Charles Michel, az EU-tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke azt írta, elítéli a Brazília demokratikus intézményei elleni támadást, és támogatja Luiz Inácio Lula da Silva elnököt, akit brazilok milliói választottak meg tisztességes, szabad és demokratikus úton.
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szintén elítélte és antidemokratikus erőszakos cselekményeknek nevezte a brazíliai eseményeket. Támogatásáról biztosította a brazil elnököt és szolidaritásáról a „megtámadott demokratikus intézményeket”. Josep Borrell hivatalos közleményében hangsúlyozta: a brazil politikai vezetőknek, különösen Jair Bolsonaro volt elnöknek felelősségteljesen kell cselekedniük, és arra kell buzdítaniuk támogatóikat, hogy hagyjanak fel a tüntetéssel. A politikai nézeteltérések megoldásának nem utcai erőszak útján, hanem Brazília demokratikus intézményein belül kell történnie. A brazil demokrácia győzedelmeskedni fog az erőszakkal és a szélsőségességgel szemben – jegyezte meg.
Ahogy arról korábban beszámoltunk: Egy héttel a baloldali Lula beiktatása után brazil futballmezekbe és zászlókba öltözött Bolsonaro-hívek dúlták fel a kongresszus, az elnöki hivatal és a legfelsőbb bíróság épületét. A zavargók ablakokat törtek be, bútorokat rongáltak meg, ellopták az ország 1988-as alkotmányának eredeti példányát és fegyvereket is szereztek az elnöki biztonsági hivatalból.
A rohamrendőrség, amely csak órákkal a tüntetések kezdete után ért a helyszínre, végül három óra alatt foglalta vissza a kormányzati épületeket és könnygázzal feloszlatta a tömeget. Az ostrom után nagyjából 200 embert tartóztattak le, és ideiglenesen felfüggesztették a fővárosi régió kormányzóját. Lula, aki korábban szükségállapotot hirdetett, ezután visszatért a fővárosba és megígérte, hogy bíróság elé állíttatja a zavargások vezetőit.