Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint az uniónak vannak más támogatási eszközei is, mint a Magyarország által a kezdetektől blokkolt Békekeret.
Ha egy európai ország minisztere nem megy el a budapesti találkozókra, hogy tiltakozzon Orbán Viktor ellen, akkor a demokrácia ellen tiltakozik – véli Matteo Salvini.
A Fidesz és az EU viszonya már jó ideje ingatag, de kifejezetten drámai fordulatot vett, miután a magyar kormány a múlt hónapban átvette a soros elnökséget, írja a lap.
A EU külügyminiszterei még abban sem biztosak, hogy jó ötlet volt a külügyérek esedékes találkozóját áthelyezni Budapestről Brüsszelbe. Azt mondják, Orbánt Budapesten kellene kérdőre vonni a különutas diplomáciáért, í<strong>rja az osztrák lap külpolitikai szerkesztője</strong>.
A 27 uniós tagállam közül 25 egyöntetűen szembehelyezkedett a magyar kormánnyal Orbán Viktor „békemissziója” és az azt követő retorika kapcsán. Emiatt az EU külügyi főképviselője úgy döntött, hogy Brüsszelbe hívja össze augusztus végére a külügy- és védelmi miniszterek informális ülését, amit hagyományosan mindig az elnökséget adó országban tartanak.
Nincs még döntés, de komolyan felvetődött, hogy Budapest helyett Brüsszelbe utazzanak augusztus végi tárgyalásukra az uniós külügyminiszterek. Úgy tudjuk, emögött egyértelműen a magyar kormány és Orbán Viktor fellépése áll, aki felhatalmazás nélkül képviselte az EU-t.
Bojkottálni fogják sajtóértesülések szerint a magyarok által szervezett külügyi találkozót az uniós országok. Josep Borrell ugyanarra az időpontra hirdethet másik találkozót, hogy kifelé is jelezzék: Magyarország nem az EU nevében tárgyal.
Az uniós főképviselő a magyar miniszterelnök moszkvai látogatásához hasonlóan ezúttal is leszögezte, hogy az azerbajdzsáni csúcson való részvétel Magyarország és a Türk Államok Szervezete kétoldalú kapcsolatainak keretében történt, az EU-nak semmi köze nem volt hozzá.
Minden év tavaszán az EU fontos politikusai, bürokratái, szakértők, aktivisták és tudósok mind Firenzében csoportosulnak, az European University Institute éves EU-értékelő konferenciáján. Az idei év különösen fontos volt, hiszen kevesebb mint két hét múlva indul a voksolás, és az EU polgárai megválasztják az Európai Parlament új tagjait. Az EU előtt álló kihívásokból nincs hiány, és ezek közül sokat meg is vitattak az eseményen, de a kritikusok szerint a konferencia még így is túl optimistán mutatja be az unió helyzetét.