Az Ukrajna elleni orosz agresszió februári kezdete óta most először hagyja el Ukrajnát Volodimir Zelenszkij államfő, aki Washingtonban találkozik Joe Biden amerikai elnökkel, majd beszédet mond az amerikai törvényhozás mindkét házának tagjai előtt. Az út minden bizonnyal hozzájárul ahhoz, hogy az USA további jelentős segítséget nyújtson Kijevnek.
Nehéz helyzetben vagyunk, egyre nő az ellenség létszáma. A mi katonáink bátrabbak, de több fegyverre van szükségünk – mondta Bahmut ukrán védőinek egyik parancsnoka Volodimir Zelenszkijnek, amikor az ukrán államfő a hét elején meglátogatta az orosz ostrom alatt lévő kelet-ukrajnai várost. A katonák egyben átadtak egy általuk aláírt ukrán zászlót az államfőnek, és megkérték, a lobogót ajándékozza Joe Biden amerikai elnöknek.
Az Egyesült Államokba látogató Zelenszkij fő üzenete is ez lesz: Ukrajna csak akkor képes továbbra is visszaverni és legyőzni az orosz támadókat, ha a Nyugat további támogatást nyújt az országnak, és még komolyabb fegyvereket ad át Kijevnek. A titokban előkészített úttal az USA is üzen Oroszországnak: a Fehér Ház közleménye szerint a tárgyalások során Biden azt fogja hangsúlyozni, hogy a Nyugat egységes, és kitart Ukrajna megsegítése mellett. Biden azt is megerősíti majd, hogy az USA nem fejt ki nyomást Kijevre annak érdekében, hogy kezdjen béketárgyalásokat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
A Biden–Zelenszkij-találkozónak belpolitika jelentősége is van: a Fehér Ház Zelenszkij meghívásával meg kívánja győzni Ukrajna támogatásának fontosságáról azokat az amerikai politikusokat, akik szerint az Egyesült Államoknak kisebb nemzetközi szerepet kellene vállalnia. A látogatás csupán néhány órás lesz, ezt követően az ukrán elnök azonnal visszautazik hazájába.
Sokmilliárdos támogatás
Washingtoni értesülések szerint a látogatás során Biden egy újabb, közel kétmilliárd dolláros katonai segélycsomagot jelent be, és ennek részeként az USA Patriot rakéta légvédelmi ütegeket is átad Ukrajnának. A Patriotok – még ha egyelőre kis számban is érkeznek – komoly segítséget jelentenek, ezek a rendszerek alkalmasak az ukrán energiahálózatot támadó orosz ballisztikus rakéták megsemmisítésére is. A 17 országban hadrendben álló Patriotok Ukrajnába szállítása Moszkvát is aggasztja: az orosz vezetés szerint az USA még inkább beleártja magát az ukrajnai konfliktusba, és ennek súlyos következményei lehetnek. Válaszként az amerikaiak közölték, Biden többször is hangsúlyozta, hogy az USA mindenképpen folytatni kívánja Ukrajna gazdasági, humanitárius és katonai támogatását, ám nem akar közvetlen katonai konfliktusba keveredni Oroszországgal.
A Patriotokat érintő bejelentés után a légvédelmi eszközök néhány napon belül Ukrajnába érkeznek, az ukrán kezelőszemélyzetet pedig a németországi Grafenwöhrben lévő amerikai támaszponton képezik ki. A Patriotok eredményes használatához több hónapos kiképzésre van szükség, ha most felgyorsítják az oktatást, akkor is több hét kell ahhoz, hogy az amerikai légvédelmi eszközök megjelenjenek az ukrajnai frontokon.
Az USA eddig 18 milliárd dollárnyi katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, és napirenden van egy újabb hatalmas, 45 milliárd dolláros védelmi és gazdasági segélycsomag ügye is. Az USA eddig is Ukrajna fő védelmi támogatója volt: a 18 milliárd dollárral első helyen álló országét Németország követi 2,35 milliárd dolláros összeggel.
Titkos szervezés
Zelenszkij washingtoni látogatása már viszonylag hosszú ideje napirendre került, és a szervezés december közepén gyorsult fel: Biden és Zelenszkij egy december 11-i telefonbeszélgetés során állapodott meg az útról, a hivatalos meghívó pedig egy héttel ezelőtt érkezett Kijevbe. A részletek nem ismertek: nem tudni, hogy Zelenszkij hogyan hagyta el Ukrajna területét, s hogy az ukrán államfőt milyen gép szállította az USA-ba.
A CNN értesülései szerint valószínű, hogy Zelenszkijt egy amerikai katonai gép vitte Washingtonba. Az ukrán elnök márciusban – akkor videóközvetítésen – már felszólalt az amerikai törvényhozás két háza előtt, akkor a 2001. szeptemberi terrortámadásokra, illetve a Pearl Harbor elleni japán támadásra emlékeztetve kért segítséget az amerikai politikusoktól.
Putyin és a katonák
A találkozó jelentőségét növeli, hogy miközben az ukrán elnök Washingtonban tartózkodik, Putyin az orosz katonai vezetőkkel találkozik, hogy értékeljék az eddigi eseményeket, és meghatározzák a jövő évi feladatokat. Aznap, amikor Zelenszkij az ostromlott Bahmutban tartózkodott, Putyin a moszkvai Kremlben adott át katonai kitüntetéseket a „különleges katonai akció” résztvevőinek.
A 300 napja tartó ukrajnai háborúban eddig becslések szerint mindkét fél mintegy 100-100 ezer katonát vesztett, a polgári áldozatok száma pedig eléri a negyvenezret. Közben közel nyolcmillióan hagyták el az országot, és legalább ennyien vannak, akik a háborús övezetekből Ukrajna békésebb vidékeire költöztek át.