Világ hvg.hu 2022. augusztus. 09. 16:06

Oroszország a háború miatt felfüggeszti nukleáris fegyverarzenáljának amerikai ellenőrzését

Oroszország felfüggesztette azt az Egyesült Államokkal megkötött 2010-es megállapodást, amely lehetővé tette a két állam számára, hogy megvizsgálja egymás nukleáris fegyvertelepeit. Döntésüket az ukrán háborús szankciókkal indokolják.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A 2010-es Új START-egyezmény által lehetővé tett kölcsönös fegyvertelep-ellenőrzést a koronavírus-járvány miatt egészségügyi elővigyázatosságból felfüggesztették, ám az orosz külügyminisztérium hétfői közleménye szerint Oroszország nem csupán a vírus miatt nem kívánja folytatni a megállapodást. Moszkva szerint az ukrán invázió miatt bevezetett amerikai szankciók megakadályozzák az orosz ellenőrök utazását az Egyesült Államokba.

„Az amerikai ellenőrök Oroszországba érkezésének nincsenek hasonló akadályai” – áll a közleményben.

Az amerikai külügyminisztérium nem reagált azonnal arra az állításra, hogy a szankciók egyensúlytalanságot okoztak a nukleáris fegyverek ellenőrzésében. Egy szóvivő szerint az Egyesült Államok elkötelezett az Új START-egyezmény végrehajtása mellett, ám a felek közötti megbeszéléseket bizalmasan kezelik.

Ez az utolsó, még érvényben lévő fegyverzet-ellenőrzési szerződés az Egyesült Államok és Oroszország között, melynek vizsgálati és ellenőrzési záradékait széles körben létfontosságúnak tekintik a kölcsönös bizalom kiépítésében és a nukleáris jellegű félreértések megelőzésében.

Jon Wolfsthal, az Obama-kormányzat nemzetbiztonsági tanácsának fegyverzetellenőrzési és nonproliferációs főigazgatója szerint az Egyesült Államok és Oroszország feszült kapcsolata miatt minden, ami aláássa a stabilitást és a nukleáris kiszámíthatóságot, aggodalomra ad okot. Ugyanakkor a két állam között zajlik az információcsere a nukleáris fegyvereikről, ráadásul az oroszok tartották magukat az Új START-egyezmény azon előírásához, hogy értesítik az Egyesült Államokat a nukleáris arzenáljuk bármilyen mozgásáról vagy állapotváltozásáról.

„Azt mondták nekem, hogy egy májusi napon 18 értesítést kaptak. Soha nem láttak még ennyi értesítést. Úgy tűnik tehát, hogy az oroszok – legalábbis az orosz nukleáris erők –, szándékosan próbálták folytatni a megállapodást a kölcsönös kiszámíthatóság és bizalom érdekében” – fogalmazott Rose Gottemoeller, korábbi NATO-főtitkárhelyettes, a fegyverzetellenőrzésért és nemzetközi biztonságért felelős államtitkár-helyettes.

Kapcsolt képünkön Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.