Világ hvg.hu 2022. augusztus. 04. 18:08

OLAF: A görög parti őrség és a Frontex illegálisan toloncolja vissza a menedékkérőket Törökország felé

Nagyon súlyos jelentést készített az OLAF.

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 129 oldalas jelentésében részletezi, miként vett részt a görög parti őrség és az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) a menedékkérők illegális visszatoloncolásában - írja a 444.hu a Spiegel cikke alapján.

Az OLAF-jelentést nem hozták nyilvánosságra, a német Spiegel a francia Le Monde-dal és a holland Lighthouse Reports-al együttműködve számolt be annak tartalmáról a napokban. A hivatalos uniós nyomozás szerint

az Égei-tengeren történő illegális visszatoloncolások valóban megtörténtek, annak ellenére, hogy a görög parti őrség és a Frontex tagadta ezeket. Ráadásul, mint írják, ezek nyomait szisztematikusan eltüntették, és eltorzítottak uniós adatbázisokat is.

A jelentés szerint mindez ellentétes a nemzetközi, az EU-s és a görög joggal is, hiszen a görög területre érő menedékkérők számára lehetővé kellene tenni a kérelmek benyújtását és azok elbírálását. Azonban semmiképp se lehetne őket visszalökni a tenger közepére, aztán ott hagyni egy csónakban.

A lap azt írja, a Spiegel egy konkrét példát is megemlít arról, hogy mi zajlik a görög partoknál: 2020. májusában harminc menedékkérő utazott csónakkal Számosz szigete felé, a part már látótávolságra volt, amikor helikopterek hangját hallották, és símaszkos emberekkel teli hajó tűnt fel görög zászlóval. A vízbe lőttek, megállították a csónakot, és tönkretették a motorját. Az embereket átterelték egy életmentő csónakba, amit aztán elvontattak Törökország felé, majd magukra hagyták őket a tenger közepén, és csak órákkal később talált rájuk a török parti őrség.

Bár a Frontex minden, az unió külső határán történt incidenst feljegyzett, a visszatoloncolásokat úgy regisztrálták, mintha az történt volna, hogy a Frontex repülői és hajói észrevették a csónakokat a görög területen kívül, majd értesítették a görög parti őrséget, akik szóltak törökök kollégáknak, akik aztán megállították őket. Az ilyen események hivatalos neve a dokumentációban „a távozás megakadályozása” volt.

Az OLAF jelentése szerint olyan esetek is voltak, amikor a frontexes hajók nemcsak, hogy szemet hunytak a visszatoloncolások felett, hanem konkrétan részt is vettek bennük. Ez azért tünteti fel különösen rossz színben a szervezetet, mert

a Frontex uniós adófizetői pénzből működik, és hivatalosan fel kellene függeszteniük az együttműködést azokban az esetekben, amikor az emberi jogok megsértését tapasztalják.

Ahogyan azt korábban megírtuk, több kritika is érte a Frontexet, miután a sajtó mellett civil szervezetek is jelezték, hogy az európai határvédelem munkatársai illegálisan fordítják vissza a migránsokat a határokon, vagy szemet hunynak a helyi hatóságok emberi jogokat sértő gyakorlata fölött. Fabrice Leggeri, a Frontex vezetője áprilisban le is mondott, éppen amikor a határvédelmi ügynökség elleni OLAF-vizsgálat az utolsó szakaszába lépett.

Noha Leggeri utódja, Aija Kalnaja azt ígérte, mindent megtesznek, hogy a szervezet ne kerüljön még egyszer ilyen helyzete, a Spiegel szerint a videók és személyes beszámolók alapján a visszatoloncolások most is nap mint nap megtörténnek az Égei-tengeren, a Frontex pedig változatlanul együttműködik a görög parti őrséggel.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.