Világ hvg.hu 2022. április. 29. 13:43

Sorozatos botrányok után lemondott a Frontex vezetője

Az európai határőrizeti ügynökséget évek óta súlyos vádak érik azzal kapcsolatban, hogy illegálisan fordítanak vissza migránsokat az EU határain, de fény derült gyanús lobbitevékenységre és zaklatásra is a Frontexen belül.

Benyújtotta lemondását Fabrice Leggeri, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) vezetője, éppen amikor a határvédelmi ügynökség elleni OLAF-vizsgálat az utolsó szakaszába lépett – írta meg a Politico. Az EU határait védő ügynökség - amely az EU-tagállamok határőrségét segíti például a menekülthelyzet kezelésében – évek óta az Európai Csalás Elleni Hivatal, a média, civil szervezetek és az uniós intézmények kereszttüzében van, különböző visszaélések miatt.

Sötét felhők a Frontex fölött, csalásokról, zaklatásokról szólnak a vádak

Nincs könnyű helyzetben Fabrice Leggeri, az EU határait védő ügynökség, a Frontex vezetője, miután az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala vizsgálódik a szervezeténél, amely viszont éppen a növekvő migrációs nyomás miatt kér több pénzt Brüsszeltől.

A szervezet menekültügyi munkájával kapcsolatban Leggeri vezetése alatt több kritika is érte a Frontexet. A sajtó mellett civil szervezetek is jelezték, hogy az európai határvédelem munkatársai illegálisan fordítják vissza a migránsokat a határokon, vagy szemet hunynak a helyi hatóságok emberi jogokat sértő gyakorlata fölött. Emellett a Frontex egységei ellátási gondokkal is küzdöttek: Horvátországban, Görögországban és Albániában is volt rá példa, hogy nem kaptak megfelelő járművet vagy benzint. Leggerit azzal is vádolták, hogy semmibe vette az emberi jogi szakértők kifogásait például a görög és a magyar kormány menekültügyi gyakorlatával kapcsolatban. A Frontex végül 2021 elején, az Európai Bíróság a magyar kormányt elmarasztaló ítélete után, kivonult Magyarországról, mivel a hazai menekültügyi rendszer ellentétes az EU elvárásaival, ám ez nem csitította el a szervezet körüli botrányt.

A Frontexet ezen kívül szervezeti visszaélésekkel is vádolják, az Európai Csalás Elleni Hivatal pedig átláthatatlan lobbitevékenységek miatt is vizsgálódik. Az OLAF vádjai szerint a Frontex nem transzparens módon, az EU szabályozásával ellentétesen fogadhatott fegyverlobbistákat. Szintén folyik egy vizsgálat a Frontex egyes alkalmazottainak zaklatási ügyében, amely szintén felveti a vezetőség felelősségét. A vádak kirobbanásakor Leggeri még arról beszélt, nem kíván lemondani, ám úgy tűnik, hogy az OLAF jelentését már nem fogja a szervezet élén megvárni.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.