Egy év alatt 17 százalékkal nőtt az illegális határsértők száma az EU-ban
A legforgalmasabb a Földközi-tenger középső részén húzódó útvonal volt idén.
A legforgalmasabb a Földközi-tenger középső részén húzódó útvonal volt idén.
A legtöbben Líbiából és Tunéziából próbálnak eljutni olyan uniós területekre mint Málta vagy Szicília szigete.
A csónak Líbiából tarthatott Olaszországba, amikor baleset érte.
Rekordszintet ért el, 292 százalékkal növekedett az illegális határátlépések száma a Földközi-tenger középső medencéjében kialakult migrációs útvonalon a január és április között az előző év azonos időszakához képest – közölte az EU határ- és partvédelmi ügynöksége (Frontex).
7,7 millió ukrán menekült hagyta el az országot a háború kitörése óta. Megnéztük, mennyien tértek haza és mennyien telepedtek le az EU területén, illetve milyen fogadtatás várta őket. Az EUrologus ukrán menekültügyi körképe.
Az uniós határvédelmi ügynökség arra számít, hogy az illegális határátlépések száma is nőni fog a közeljövőben.
A hatóságok nemcsak az elkövetőkhöz, hanem az áldozatokhoz is eljutottak: 11 ezernél is több olyan gyereket találtak, akik szexuális kizsákmányolásnak, vagy más, súlyos bűncselekményeknek vannak kitéve.
Az európai határőrizeti ügynökséget évek óta súlyos vádak érik azzal kapcsolatban, hogy illegálisan fordítanak vissza migránsokat az EU határain, de fény derült gyanús lobbitevékenységre és zaklatásra is a Frontexen belül.
Az Ukrajnával szomszédos uniós tagállamok jelentős segítséget kapnak az EU határvédelmi ügynökségétől - kivéve Magyarországot, ahonnan a Frontex az uniós joggal ellentétes gyakorlat miatt tavaly kivonult és nem is tér vissza, amíg a jogsértő helyzet fennáll.
Már 3200 felett jár a litván-fehérorosz határon elfogott illegális határátlépők száma. Többségük iraki, de Irak nem nyitott a helyzet tisztázására.
Hatalmas botrányba keveredett az EU Határvédelmi Ügynöksége: az uniós határőrök sok esetben szemet hunytak, amikor illegális kitoloncolások szemtanúi voltak, például Magyarországon. Emellett előfordult a munkatársak megfélemlítése, sőt újabban még egy kiadós csalás gyanúja is felmerült.
Nincs könnyű helyzetben Fabrice Leggeri, az EU határait védő ügynökség, a Frontex vezetője, miután az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala vizsgálódik a szervezeténél, amely viszont éppen a növekvő migrációs nyomás miatt kér több pénzt Brüsszeltől.