Világ hvg.hu 2022. május. 17. 15:55

Ukrajna és Oroszország felfüggesztette a béketárgyalásokat

Úgy tudni, Ukrajna lépett vissza, mert nem találta megfelelőnek az oroszok olvasatát a háborús eseményekről.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Leálltak a béketárgyalások Ukrajna és Oroszország között – írja a Hromadske az orosz külügyre és az ukrán elnöki hivatalra hivatkozva.

Az orosz és az ukrán álláspont megegyezik abban, hogy a tárgyalásokat Ukrajna nem kívánta folytatni, Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes szerint azért, mert nem fogadták el az oroszok olvasatát a háborús eseményekkel kapcsolatban. Rudenko hozzátette, Moszkva nem kapott választ a Kijevbe küldött békemegállapodás kéziratára sem.

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója megerősítette a tárgyalások leállását, a „nem megfelelő” orosz nézőpontok mellett kiemelve azt is, hogy a Kreml a béketárgyalásokat propagandaeszköznek használja Oroszországban. Hozzátette, a tárgyalások folytatására csak Volodimir Zelenszkij adhat felhatalmazást, és az is attól függ, sikerült-e a mariupoli Azovsztal acélgyár és Herszon kiürítése.

A Hromadske emlékeztet: a tárgyalások a két ország között az orosz megszállás kezdete óta zajlanak, ennek fontos állomása volt március 29., amikor Törökországban találkoztak a felek. Az ukrán delegáció ekkor azt az ajánlatot tette, hogy nem csatlakozik a NATO-hoz, amennyiben sikerül megállapodni az ország területi sérthetetlenségében, és ha ezt megsértik, kollektívan léphet fel Ukrajna más országokkal együtt. A lap szerint ez lenne a járható diplomáciai út a háború végére, de ez egy hosszú folyamat lenne, amelyhez biztonsági garanciát vállaló országok is kellenének. Erre a tisztre Törökország, Olaszország és Németország is bejelentkezett.

Az orosz–ukrán háborúról a folyamatos tudósításunkat itt követheti.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.