Világ hvg.hu 2022. május. 14. 15:25

Telefonon beszélt a finn államfő Putyinnal

A finnek napokon belül hivatalosan is jelezni fogják csatlakozási kérelmüket a NATO felé, miközben Putyin közölte kollégájával, hogy ez a lépés negatív hatással lehet a finn-orosz kapcsolatokra.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Sauli Niinistö finn elnök szombaton közölte orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, hogy az északi ország „néhány napon belül kérelmezni fogja a NATO-hoz való csatlakozását” – áll Niinistö hivatalának közleményében. A Finnország által kezdeményezett telefonbeszélgetés során „Niinistö elnök elmondta Putyin elnöknek, hogy a 2021 végén megfogalmazott, az országok NATO-csatlakozásának megakadályozását célzó orosz követelések és Oroszország 2022 februárjában végrehajtott masszív ukrajnai inváziója milyen alapvetően megváltoztatta Finnország biztonsági környezetét”. „A beszélgetés közvetlen és egyenes volt, és nem mérgesedett el. Mindkét fél fontosnak tartotta a feszültségek elkerülését” – idézi Niinistö szavait a közlemény.

A finn elnök megjegyezte, hogy már 2012-es első találkozójukon azt mondta Putyinnak, hogy „minden független ország maximalizálja a biztonságát”, és „ez történik most is”. Finnország a jövőben „korrekt és professzionális módon akarja intézni az Oroszország szomszédságából adódó gyakorlati kérdéseket” – áll a közleményben.

Niinistö „megismételte mélységes aggodalmát az Oroszország által Ukrajnában vívott háború okozta emberi szenvedés miatt”, és „hangsúlyozta a béke szükségességét”. Emellett átadta Volodimir Zelenszkijnek a civilek evakuálásáról szóló üzenetét.

Ugyanez a Kreml szerint

Niinistö és Putyin „őszinte eszmecseréjére” szombati telefonbeszélgetésük alatt került sor, amelyet a finn vezetés nem rég bejelentett NATO-tagságra irányuló szándékával kapcsolatban folytattak – áll a Kreml közleményében. „Vlagyimir Putyin hangsúlyozta, hogy a katonai semlegesség hagyományos politikájának feladása hiba lenne, mivel Finnország biztonságát nem fenyegeti veszély” – írja a közlemény.

„Az ország külpolitikájának ilyen irányú megváltoztatása negatív hatással lehet az orosz-finn kapcsolatokra, amelyek hosszú évek óta a jószomszédi viszony és a partnerségi együttműködés szellemében épültek, és kölcsönösen előnyösek voltak” – tették hozzá.

A vezetők megvitatták az ukrajnai helyzetet is – közölte a Kreml. „Vlagyimir Putyin megosztotta értékelését az orosz és ukrán képviselők közötti tárgyalási folyamat helyzetéről, amelyet éppenséggel Kijev függesztett fel, mivel nem mutatnak érdeklődést egy komoly és konstruktív párbeszéd iránt” – áll a közleményben.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Már győzelmet vizionáló ukránok, válaszokat váró Zelenszkij - percről percre az ukrajnai háborúról

A háború eseményeit szombaton is követheti a hvg.hu egész napos tudósításában.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.