Az orosz külügyér továbbra is tagadta, hogy az ukrán határ mentén felvonultatott orosz csapatok az ország megtámadására készülnének.
Ukrajnáról tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter amerikai kollégájával, Antony Blinkennel és a megbeszélés végén mindkét fél megerősítette, hogy egy nyílt és egyenes egyeztetést tudhatnak a hátuk mögött – írja a BBC. Lavrov ismételten tagadta, hogy az ukrán határ mellett összevont orosz haderőt az ország lerohanására akarnák felhasználni és reményeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy hamarosan megnyugodnak az indulatok. Blinken a találkozó után arról beszélt, hogy egy orosz támadást egységes, gyors és kemény válaszlépés fog követni. Az amerikai külügyminiszter megemlítette azt is, hogy az USA készen áll foglalkozni az orosz aggályokkal, persze mindezt a kölcsönösség jegyében tenné.
Blinken felszólította Lavrovot arra is, hogy Oroszország fejezze be az Ukrajnával szembeni agresszióját, ugyanis jelenleg az orosz csapatok képesek lennének északról, keletről és délről is támadást indítani az ország ellen. Elmondta, hogy az Egyesült Államok tapasztalatból tudja, hogy Moszkva, amely 2014-ben annektálta az ukrajnai Krímet, kiterjedt, nem katonai jellegű eszköztárral rendelkezik érdekei érvényesítéséhez, beleértve a kibertámadásokat is.
Rácz András Oroszország-szakértő: Nincs kizárva, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát
Most először érzem az orosz fegyveres fellépés lehetőségét, de ez nem lenne új háború, az összecsapás már nyolc éve tart, ami most jöhet, az az eszkaláció - mondja Rácz András, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. Szerinte az orosz számítás az, hogy Ukrajna erősebbé válik, egyre modernebb és jobb nyugati fegyvereket kap, így egyelőre olcsóbb lehet egy támadás, mint egy-két év múlva.
Az amerikai külügyminiszter megerősítette, hogy az Egyesült Államok a következő hetekben is folytatja a „biztonsági segítségnyújtást” Ukrajnának. Amerika tavaly páncéltörő irányított rakétarendszereket, valamint kézifegyvereket és lőszert küldött Ukrajnának. Blinken elmondta, hogy a megbeszéléseken szóba került Irán és az ország nukleáris képességeiről folytatott tárgyalások is, amit az amerikai-orosz, biztonsági kérdésekben való együttműködés példájaként hozott fel.
Lavrov a maga részéről nyíltnak és hasznosnak nevezte a tárgyalásokat, de azzal vádolta a NATO-t, hogy Oroszország ellen dolgozik. Megismételte Moszkva álláspontját, miszerint országa „soha nem fenyegette az ukrán népet”, és nem tervezi Ukrajna megtámadását. Azzal is vádolta az ukrán kormányt, hogy „állami terrorizmust” alkalmaz a keleti lázadók ellen, és „szabotálja” az ottani konfliktusról szóló minszki békemegállapodásokat. Az orosz külügyminiszter elmondta még, hogy az Egyesült Államok a jövő héten „írásos válaszokat” küld Oroszország összes javaslatára, de Blinken erre csak annyit válaszolt, hogy Amerika reméli, a jövő héten írásban részletesebben is megoszthatja „aggodalmait és elképzeléseit”.