A diplomaták távozása jelentheti azt is, hogy készülődik az invázió Ukrajna ellen, de lehet nyomásgyakorlás vagy propagandafogás is a New York Times szerint.
Egy héttel azután, hogy Genfben összeültek a NATO és Moszkva diplomáciai képviselői tárgyalni az ukrajnai válságról, amerikai és ukrán tisztségviselők arról számoltak be, hogy az orosz nagykövetségekről, illetve konzulátusokról elkezdtek hazamenni a diplomaták és a családtagjaik – írja a New York Times.
Január 5-én 18-an, míg a következő napokban 30-an hagyták el a külképviseleteket Kijevből és Lembergből. Két másik orosz konzulátus diplomatáit is felszólították, hogy készüljenek fel Ukrajna elhagyására.
A lap szerint az evakuálás részben propaganda, részben felkészülés egy közelgő konfliktusra, részben pedig csel lehet. Az orosz külügy kedden azt közölte, hogy normálisan működik a nagykövetsége annak ellenére, hogy az orosz diplomaták, illetve a családtagjaik is fenyegetéseket kaptak.
Lehetséges, mindez diplomáciai nyomásgyakorlás, amivel azt akarják jelezni, hogy az Egyesült Államoknak és nyugati szövetségeseinek komolyan kell venniük azt a követelésüket, hogy Ukrajna soha nem csatlakozhat a NATO-hoz, és hogy a csapatokat, nukleáris fegyvereket és más nehézfegyvereket el kell távolítani a volt Varsói Szerződés tagállamaiból.
Az is lehetséges, hogy tényleg támadásra készülnek, bár a New York Times forrásai szerint az orosz csapatok nem olyan ütemben vonulnak fel az ukrán határon, mint amire a Pentagon tisztviselői egy hónappal ezelőtt számítottak. A becsléseik szerint 77 ezer katonát állomásoztatnak a határ mellett, mások inkább 100 ezerre teszik a létszámukat. Az Egyesült Államok azonban egy hónappal ezelőtt arra számított, hogy január közepére már 175 ezer fős lesz az odavezényelt orosz haderő.
Rácz András Oroszország-szakértő: Nincs kizárva, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát
Most először érzem az orosz fegyveres fellépés lehetőségét, de ez nem lenne új háború, az összecsapás már nyolc éve tart, ami most jöhet, az az eszkaláció - mondja Rácz András, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. Szerinte az orosz számítás az, hogy Ukrajna erősebbé válik, egyre modernebb és jobb nyugati fegyvereket kap, így egyelőre olcsóbb lehet egy támadás, mint egy-két év múlva.
Az orosz fenyegetés Ukrajna felé immár Fehéroroszország felől is fennáll a szakértők szerint, mivel közös hadgyakorlatba kezdenek a belarusz, illetve az orosz csapatok. Ukrajna arra számít, hogy a gyakorlat után sem fognak távozni az oroszok az országból, így viszont már észak felől is támadhatnak invázió esetén.
A lap szerint ugyanakkor Vlagyimir Putyin még mindig nem döntött a támadásról, mérlegeli a lehetséges következményeket. Közte azt is, hogyan tudná átvészelni Oroszország a NATO által belengetett gazdasági szankciókat.
A helyzet mindenesetre egyre feszültebb, a múlt héten az amerikai hírszerzés arra figyelmeztetett, hogy Oroszország szabotázsakciókat készít elő Kelet-Ukrajnában, hogy ürügyet teremtsen egy esetleges invázióra.
A BBC kedden arról számolt be, hogy Nagy-Britannia segítségnyújtásként rövid hatótávolságú páncéltörő rakétákat küldött Ukrajnába. Ben Wallace brit védelmi miniszter szerint a fegyverek önvédelmi célokat szolgálnak. Emellett egy kisebb csapat is az országba megy, hogy segítsen kiképezni az ukránokat a fegyverek használatára.
Páncéltörő rakétákat vittek a britek Ukrajnába
Az Egyesült Királyság szerint Ukrajnának joga van megvédeni magát egy esetleges orosz invázióval szemben.