A koszovói rendőrség szombaton közölte, hogy nem engedte be a határon a Szerbiából a koszovói szerb kisebbségnek küldött népszavazási dokumentumokat.
A közlemény szerint egy személygépkocsit és két teherautót tartóztattak fel a merdarei határátkelőnél pénteken. A tehergépjárműveket lefoglalták, a járművekben tartózkodó embereket pedig visszafordították a határról.
Szerbiában vasárnap népszavazást tartanak az alkotmány igazságügyre vonatkozó részének megváltoztatásáról a bírói függetlenség biztosítása érdekében. Az embereknek arra kell igennel vagy nemmel válaszolniuk, hogy támogatják-e a módosításra vonatkozó parlamenti döntést. A reformra azért van szükség, hogy Szerbia megfeleljen az európai uniós normáknak, és közelebb kerülhessen az uniós tagsághoz.
Belgrád szeretné, ha a kérdésben a koszovói szerb kisebbség is véleményt nyilvánítana.
Ugyanakkor a koszovói hatóságok jelezték: a Koszovó területén élő szerbek csak levélben szavazhatnak, vagy Szerbia pristinai képviseletén adhatják le voksaikat. A múltban bevett gyakorlat volt, hogy szavazóhelyiségeket állítottak fel a szerb többségű területeken.
A koszovói kormány pénteken leszögezte: egy önálló állam területén más ország nem szervezhet népszavazást, és alkotmányellenesnek nyilvánította a 2012 óta működő gyakorlatot.
Koszovó 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet. Koszovóban körülbelül százezres szerb kisebbség él, amely támogatja Belgrádot, és részt kíván venni a szerbiai politikában.
Ha sarokba szorítják, hamar kiderül, kit támogat Orbán
Oroszország pártján áll valamennyi fontos nemzetközi kérdésben Magyarország, holott az Európai Unió és a NATO tagja, ráadásul az ukrajnai konfliktus lökéshullámai különösen fájdalmasan érinthetik a magyar gazdaságot és az ukrajnai magyar kisebbséget. A válság elhúzódása növeli a fegyveres összecsapások veszélyét.