Ráadásul a lakosság nyolcvan százaléka mindkét vakcináját megkapta, azonban az adat csak a 16 éven felüliekre vonatkozik.
Ausztráliában szombatra elérte a 80 százalékot azoknak az aránya, akiket beoltottak a koronavírus elleni vakcina mindkét adagjával – jelentette be az ország miniszterelnöke. Scott Morrison a Facebookon közzétett videóüzenetében az adatot a világ legátoltottabb országai felé vezető út egyik „nagyszerű mérföldkövének” nevezte. Immár öt, vakcinára jogosult ausztrálból egy oltott – tette hozzá.
Az adat a 16 éven felüliekre vonatkozik.
Jóllehet az emberek még mindig önként dönthetnek, hogy beoltatják-e magukat, az ausztrál államok saját hatáskörükben több munkakörben kötelezővé tették az oltást, illetve az oltatlanok több eseményt, például koncerteket, nem látogathatnak.
Hétfőn Ausztrália enyhített a beutazási korlátozásokon is, ám a könnyítések csakis azokra az oltottakra vonatkoznak, akik magas átoltottságú országokból érkeznek.
Sajtóértesülések szerint mindeközben körülbelül háromezren gyűltek össze Melbourne-ben, a védőoltás esetleges kötelezővé tétele elleni tiltakozásra.
Melbourne lakosai mostanáig hat alkalommal, közel kilenc hónapon át éltek karantén alatt. Bár a mostani tüntetés békésen zajlott, az országban az elmúlt időszakban több hasonló demonstráció erőszakba torkollott.
Felmérések mindazonáltal felhívják a figyelmet arra, hogy az országban még nem egyenlő az átoltottság mértéke: a legnépesebb államban, Új-Dél-Walesben ez az arány közel 90 százalék, Canberrában pedig majdnem 95, a gyéren lakott Északi Területeken és Nyugat-Ausztráliában csak 65 százalék.
A 25 millió lelket számláló Ausztráliában a közegészségügyi intézkedéseknek is köszönhetően sikerült nagyon alacsony szinten tartani a koronavírusos esetek számát, igaz, a vírus delta variánsának megjelenése nyomán megugrott a regisztrált fertőzöttek száma. Szombaton 1558 új fertőzést és 10 halálos áldozatot jelentettek, így a járvány kezdete óta összesen kevesebb mint 179 ezer fertőzésről és 1587 halálesetről tudni.