A lap úgy tudja, hogy az Orbán kormány legalább tíz éve pénzel azért magyar származású befolyásos embereket, hogy torzítsák a magyar kormányról nyugaton kialakult képet.
Agytrösztöket támogat és lobbistákat pénzel dollármilliókból az Orbán-kormány az Egyesült Államokban annak érdekében, hogy szövetségeseket találjon, valamint hogy minél jobb színben tüntesse fel az ország vezetését Washingtonban – írja a The New York Times (NYT). A lap úgy fogalmaz: a lobbisták feladata elhitetni, hogy Orbán és kormánya a keresztény ideológia európai letéteményese, valamint hogy ezzel háttérbe tolják a populista, szélsőjobboldali módszereit.
A lap a lobbisták sikerének tudja be azt, hogy az elmúlt években több komoly tekintélyű amerikai politikus, illetve közéleti személyiség fordult meg Magyarországon. A közelmúltban itt járt többek között Mike Pence volt alelnök, Tucker Carlson, a Fox News műsorvezetője és Jeff Sessions egykori főügyész.
A NYT birtokába került információk szerint Orbán amerikai kampánya évtizedes múltra tekinthet vissza, első szárnypróbálgatásai 2011 körül lehettek. A magyar miniszterelnök második megválasztása után tárgyalt a külföldön élő magyarok csoportjaival azért, hogy összehangolt képviseletet alakítson ki a külföldi média és a döntéshozók felé, és néhány érdemi sikert is el tudott érni: 2019-ben összejött például az áhított találkozó Donald Trumppal, egy évvel korábban pedig visszavonták az amerikai külügyminisztériumnak az „Objektív média támogatása Magyarországon” című, 190 millió forint keretösszegű pályázatát.
A magyar hálózat tevékenységének nagy része a lap szerint legális és megfelel a washingtoni standart működési folyamatoknak, akadnak azonban olyan elemei, amelyek a szürke zónába esnek, például mert nem teljesítik az átláthatósági feltételeket.
Az NYT cikke szerint tavaly két prominens amerikai agytröszt is megszakította a kapcsolatát az Orbán-kormány által támogatott és finanszírozott washingtoni Magyarország Alapítvánnyal, amely 2012-es létrehozásától az elmúlt év végéig több mint 5,2 millió dollárt adományozott agytrösztöknek, konzervatív csoportoknak, főiskoláknak és magyar–amerikai szervezeteknek. A szervezeteket nem nevezték meg. Azt hozzátették azonban, hogy Joe Biden elnökválasztási kampánya sem volt hajlandó támogatást elfogadni egy olyan „önkéntes politikai tanácsadótól”, akinek az értesüléseik szerint köze van a magyar miniszterelnökhöz. Biden kampánya nem csak az együttműködést tagadhatta meg: az esetre rálátó források szerint a tanácsadó ügyét a Szövetségi Nyomozó Irodához (FBI) továbbították. A New York Times szerint Biden kampánya annak akarta ezzel a lépéssel elejét venni, hogy a mostani elnökre ugyanaz a vád vetülhessen, mint Donald Trumpra az orosz beavatkozás és támogatása miatt.
A Magyarország Alapítványtól kapott pénzt például Maximilian N. Teleki – aki Joe Biden kampányát támogatta volna –, valamint Frank Koszorus Jr. és Anna Smith Lacey, aki a washingtoni magyar nagykövetség korábbi kongresszusi összekötője volt. Mindhárman tagadják, hogy bármi közük volna Orbánékhoz.