A kormány hitelből fedezi a választási osztogatást, bár Orbán Viktor ezt tagadja
A nyugdíjasok még a választások előtt a teljes 13. havi juttatásra számíthatnak, a családosok pedig visszakapják a befizetett szja-t – ígéri a miniszterelnök. Minderre csak utólag lehet pénz, és ha bármilyen okból leállnak az uniós pénzek, nagyot ugorhat az államadósság.
„Hitelből meg hozomra nem szabad sem bért, sem nyugdíjat emelni”
– mondta Orbán Viktor a Magyar Rádió péntek reggeli műsorában. Egyébiránt pedig azt fejtegette, hogy a jövő év elején a gyermekes családok visszakapják az idén befizetett személyi jövedelemadót, erre számíthatnak a kisvállalkozók is, a 13. havi nyugdíjakból pedig nem csupán az első és a második egyhetes részt utalják át, miként az eredeti ütemezés tartalmazta, hanem a teljes összeget. Igaz, hozzátette: e mögött teljesítménynek kell lennie, harcolni fog, hogy legyenek olyan beruházások, fejlesztések, amelyek ennek a forrását előteremtik. Nyilván utólag.
A választás elé időzített juttatásözön teljes összege alsó hangon ezermilliárd forint extra kiadást jelent a jövő évi költségvetésen felül. Márpedig a törvényben rögzített 3152 milliárd forintos deficit önmagában is azt jelenti, hogy a magyar állam bruttó adóssága ennyivel nő, minden további, bevétellel nem fedezett kiadás ehhez adódik hozzá.
Vagyis hitelből, hozomra jótékonykodik a kormány a választások közeledtével.
Mint Orbán fogalmazott, úgy akar odaállni a választók elé, hogy „amit a Gyurcsány–Bajnai-kormány elvett a nyugdíjasoktól, azt mi maradéktalanul, az utolsó fillérig visszaadtuk”. Amihez persze hozzátartozik, hogy a 13. havi nyugdíj 2003-tól a Medgyessy-kormány választási ajándéka volt – szintén hozomra, szintén hitelből –, ami a 2008-as globális pénzügyi válság miatt szűnt meg. Orbán kormánya tíz évig nem tartotta lényegesnek, hogy visszaadja. Sőt az elmúlt években a béremelkedés üteme jócskán lehagyta a nyugdíjemelésekét, vagyis az időskori járandóságok súlyosan leértékelődtek.