Világ MTI 2021. augusztus. 24. 21:58

Havanna-szindrómás eset miatt késhetett órákat az amerikai alelnök gépe

„Rendellenes egészségügyi incidensről” szóló információ miatt háromórás késéssel érkezett kedden Hanoiba szingapúri látogatása után Kamala Harris amerikai alelnök. A hanoi amerikai nagykövetség közleményben tudatta a késés tényét és indokát.

A „rendellenes egészségügyi incidens” kifejezést rendszerint a „Havanna-szindróma” – a kubai fővárosban működő amerikai nagykövetség diplomatáit ért rejtélyes betegség – megnevezéseként használják. A helyzet megvizsgálása után úgy döntöttek, hogy a látogatás folytatódik – olvasható a közleményben.

Washingtonban észbe kaptak, hogy a Havanna-szindróma ügyét nem lehet bagatellizálni

Szingapúrban Harris hétfőn tárgyalt Lee Hsien Loong miniszterelnökkel és Halimah Jacob elnökkel, kedden pedig beszédet mondott, amelyben a Dél-kínai-tenger országainak a megfélemlítésével vádolta meg Kínát, amiért mesterséges szigeteket épít, és fegyverzeteket telepít a térség olyan részeire, amelyeket Vietnam is magának követel.

„Tudjuk, hogy Kína kényszeríti, megfélemlíti a Dél-kínai-tenger nagy részét, és követeléseket támaszt velük szemben” – jelentette ki Harris a beszédében, amelyben felvázolta Joe Biden amerikai elnök kormányzatának az Indiai- és a Csendes-óceánnal kapcsolatos elképzeléseit. – „Peking fellépése továbbra is aláássa az országok jogrendjét, és a szuverenitásukat fenyegeti.” Kijelentette, hogy az Egyesült Államok „a jövőben is szövetségesei és partnerei” mellett áll a kínai fenyegetésekkel szemben.

Harris Szingapúrban fogalmazott alelnökségének kezdete óta a legkeményebben Kínát bírálva, amire Vang Ven-bin kínai külügyi szóvivő úgy reagált: a szervezetlen kabuli kivonulással az Egyesült Államok elveszítette a hitelét.

Beszédében Harris ügyelt arra, hogy hangsúlyozza: a nagyobb amerikai szerepvállalással az Indiai- és a Csendes-óceán térségében Washington nem csupán a kínai befolyást igyekszik ellensúlyozni, de megosztani kívánja azt az „optimista látásmódot is, amellyel az Egyesült Államok tekint térségbeli közreműködésére és partneri viszonyára”.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.