Világ MTI 2018. április. 19. 06:33

Kanadaiakra is hat a rejtélyes kubai zaj

A kubai vezetés nem érti, miért hívja haza Kanada a Havannában akkreditált diplomatái családtagjait.

A kubai kormány tiszteletben tartja Kanada döntését, de hiányolja annak indoklását. Szerintük ugyanis "a legcsekélyebb magyarázat sincs azokra az egészségi problémákra, amelyekre a kanadai diplomaták panaszkodtak, és semmi jele annak, hogy kubai területen elkövetett támadás történt" – olvasható a kubai külügyminisztérium közleményében.

Kuba ismét szorgalmazta, hogy mindkét ország orvosai osszák meg egymással a panaszokkal kapcsolatos információikat, és biztosította Kanadát, hogy továbbra is együttműködik vele a rejtély megfejtésében.

Az Egyesült Államokat követve Kanada kedden jelentette be, hogy hazahívja havannai diplomatái családtagjait rejtélyes agyi panaszok miatt. Az ott dolgozók és családtagjaik közül tíz panaszkodott fejfájásra, szédülésre, émelygésre. Ugyanilyen tünetekre panaszkodtak már 2016 őszén az Egyesült Államok kubai nagykövetségén dolgozók, őket szintén hazahívták. Az orvosok arra jutottak, hogy agykárosodást szenvedtek, és "akusztikus támadások", vagyis hanghatáson alapuló szerkezetek betegítették meg őket.

Kuba mindig tagadta, hogy köze lenne a megbetegedésekhez. Washington az "akusztikus támadásokért" nem Kubát okolja, de az amerikai állampolgárok épségének és biztonságának garantálásáért a kubai hatóságokat tette felelőssé, és ezért tavaly októberben kiutasított 15 kubai diplomatát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.