Világ MTI 2017. november. 16. 05:29

Nem értik a tudósok, mi történhetett Havannában

Cáfolták kubai és külföldi tudósok, hogy a Kubában rosszul lett amerikai diplomatákat "akusztikus támadás" érte volna, mivel erre semmilyen tudományos magyarázatot nem találtak.

Colleen LePrell, a Texasi Egyetem professzora közölte, hogy ilyen támadásokról még sohasem hallott, és elképzelése sincs, mi válthatta ki az amerikaiak panaszát. Halláskárosodás mérhető hangforrás hiányában kifejezetten szokatlan.

Washington 14, az áldozatok által hallani vélt hangról készített felvételt adott a kubai nyomozóknak, de a tudósokból álló bizottság arra a konklúzióra jutott, hogy semmi olyan nincs bennük, ami egészségügyi károsodást okozhat. A hangok tücskök és kabócák ciripelésére emlékeztetnek.

A hangoknak fülsüketítőnek, legalább 100 decibel fölötti erősségűnek kéne ahhoz lenniük, hogy károsodást okozzanak. Az áldozatok közvetlen környezetében viszont nem vettek észre semmit, nem észlelték a támadásokat – állapította meg a bizottság.

Andrew Oyenham, a Minnesotai Egyetem pszichológusa leszögezte, hogy az amerikai állításokat nem lehet tudományos tényezőkkel alátámasztani. Mint mondta, valami nagyon hangos kell ahhoz, hogy a belső fület stimulálva halláskárosodás történjen.

A tudósok bizottságának vezetője, Jose Manuel Villar is megerősítette kollégái következtetését.

Washington hivatalosan nem vádolta meg Havannát az állampolgárai elleni támadásokért, de a történtek miatt a havannai nagykövetség munkatársainak számát csökkentette és a vízumkiadást ideiglenesen felfüggesztette. Emellett 15 kubai diplomatát utasított ki az Egyesült Államokból. A külügyminisztérium pedig eltanácsolta az amerikai állampolgárokat attól, hogy a szigetországba utazzanak.

Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy szerinte Kubát terheli a felelősség az állítólagos támadásokért.

Hirdetés
hvg360 Keresztes Imre 2024. november. 29. 16:30

Kiejtheti a diplomáciai körforgásból Netanjahut a hágai elfogatóparancs, hiába ítélte el azt az USA és sok más ország

A Benjamin Netanjahu kormányfő elleni jogi fenyegetettség korlátok közé szorítja Izraelt. Még akkor is, ha az ICC által háborús bűnök miatt kiadott letartóztatási parancsot több állam – köztük Magyarország – elítélte. Közben odahaza korrupciós ügyének újabb felvonásával szembesül az izraeli miniszterelnök.