Lengyelország, Ukrajna és Litvánia is bejelentette, hogy leállítja a légi forgalmat Fehéroroszországgal. A Belavia légitársaság tehetetlen.
Október végéig törölte londoni és párizsi járatait a Belavia fehérorosz légitársaság. Ezt azután jelentették be, hogy a brit kormány felfüggesztette a légitársaság nagy-britanniai működési engedélyét, és intézkedett arról is, hogy a brit légitársaságok ne használják Fehéroroszország légterét. Hasonló intézkedéseket hozott kedden a Air France francia légitársaság is. A Belavia elnézést kért az utasaitól, és sajnálatát fejezte ki a kialakult helyzet miatt, amelyen, mint írta, nem tud változtatni.
Krzysztof Moczulski, a LOT lengyel állami légitársaság szóvivője is azt közölte kedden, hogy felfüggesztették minszki járataikat, és alternatív útvonalakat jelölnek meg az eddig a fehérorosz légtérben közlekedő gépek számára. Litvánia is bejelentette, hogy megtiltotta azoknak a repülőgépeknek a fogadását és indítását, amelyek áthaladnának a fehérorosz légtéren, a tilalom kivétel nélkül minden légi fuvarozóra vonatkozik. A tilalom 26 útvonalon mintegy 180 járatot érint, főként a déli irányba, az intézkedés nem jelenti a járatok törlését: a légitársaságoknak más útvonalat kell választaniuk.
Ukrajna szerdától állítja le a légi forgalmat Fehéroroszországgal. Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden közölte a Telegramon, hogy a kormány rendkívüli ülésén utasította az infrastrukturális minisztériumot, az állami légiközlekedési hatóságot és az Ukraeroruh állami vállalatot, hogy tegyék meg az ehhez szükséges intézkedéseket. Bejelentette azt is, hogy a fentieken felül az ukrán légitársaságoknak és repülőgépeknek tilos repülniük Fehéroroszország légterében.
Az Európai Unió hétfői csúcstalálkozóján született az a döntés, hogy a szervezet megtiltja a fehérorosz légitársaságok járatainak az uniós repülőterek, valamint a társaság repülőgépeinek az Európai Unió területe feletti légtér használatát. Az unió egyben azt ajánlotta az európai fuvarozóknak, hogy gépeik ne használják a fehérorosz légteret.
Lukasenka most tényleg túllőtt a célon
Az európai országok sorra döntenek úgy, hogy repülőgépeik elkerülik Fehéroroszország légterét, miután a volt szovjet tagköztársaság hatóságai vasárnap hamis bombariadóval minszki kényszerleszállásra kényszerítették a Ryanair egyik gépét, hogy letartóztathassák a fedélzeten tartózkodó ellenzéki újságírót, Roman Prataszevicset. Más szankciók is várnak a választási csalással vádolt fehérorosz államfőre, Aljakszandr Lukasenkára.
Vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair Athénból Vilniusba tartó járatát. Az akcióban részt vett a fehérorosz légierő egyik MiG-29-es vadászgépe is, amely a minszki repülőtérre kísérte a Boeing-737-est. Az ír légitársaság járatán utazott Raman Prataszevics, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek. A Ryanair vezérigazgatója szerint KGB-s ügynökök is utaztak a leszállásra kényszerített gépen. A leszállás és a repülőgép ellenőrzése után a bombáról szóló információ végül nem igazolódott. A fehéroroszországi Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított a robbantásról szóló, tudatosan hamis jelentések miatt.
Raman Prataszevicsről elkezdtek olyan feltételezések keringeni, miszerint szívbetegsége miatt kritikus állapotban kórházban van. Kedden viszont napvilágot látott egy videó az újságíróról, amelyben arról beszélt, nincsenek szívproblémái, és jól bánnak vele a börtönben.
A BBC szerint azonban a videó láttán nem egyértelmű, hogy mindezeket Prataszevics őszintén mondta-e, vagy kényszerítették rá, hogy az állapotáról megnyugtató módon nyilatkozzon.
Az Európai Unió kiadott egy nyilatkozatot, amelyhez Magyarország is csatlakozott.
Stefano Sannino, az Európai Unió külügyi szolgálata (EEAS) főtitkára hétfőn azt közölte Aljakszandr Miknevics fehérorosz nagykövettel, hogy az EU megengedhetetlennek tartja egy polgári repülőgép leszállásra kényszerítését, ami veszélyeztette az utasok és a személyzet biztonságát, illetve elítéli az egyik utas, Raman Prataszevics letartóztatását. Az EU álláspontja szerint a "felháborító intézkedés" a fehérorosz hatóságok egy újabb kirívó kísérlete arra, hogy minden ellenzéki hangot elhallgattassanak. Az Európai Unió Prataszevics azonnali szabadon bocsátására szólított fel.