Világ hvg.hu 2021. április. 12. 11:21

Pénzt kér a megölt tüntetők családjától a holttestek visszaszolgáltatásáért a mianmari hadsereg

A szükségállapot bevezetése óta már több mint 700 ember halt meg Mianmarban.

Legalább 82 ember halt meg pénteken a minamari Ranguntól 90 kilométerre fekvő Bagóban egy katonai rajtaütés után. A hadsereg automata fegyvereket, páncéltörő gránátokat és kézigránátokat is használt a tömeg ellen.

A CNN azt írja, hogy

a hadsereg az áldozatok családjaitól nagyjából 85 dollárt (körülbelül 25 ezer forint) kér, hogy visszaszolgáltasson egy-egy holttestet.

Mianmarban február elsején vezettek be szükségállapotot, miután a hadsereg a mianmari parlament ülése előtt néhány órával átvette a hatalmat, és őrizetbe vette Aung Szan Szú Kjít, Mianmar de facto vezetőjét, valamint több más magas rangú politikust, a helyükre pedig újakat nevezett ki. A katonai puccs után számos városban tüntetések kezdődtek, a hadsereg pedig egyre keményebb eszközökhöz folyamodott, gumilövedékkel, vízágyúval oszlatta a tüntetőket. A katonai junta már nem csak a puccsot ellenző tüntetőkkel szemben lép fel támadólag, de otthonukban tartózkodó civilek, gyerekek is a célponttá váltak.

Február 22-én általános sztrájk kezdődött az országban, a katonai retorziók pedig egyre több áldozatot követeltek. Február 28-án 18-an vesztették életüket, március 4-én pedig már 38 ember haláláról számolt be az ENSZ. A Politikai Foglyokért Segítő Egyesület (AAPP) a múlt héten azt közölte, hogy április 3-ig 557 ember vesztette életét, 2658-an pedig őrizetben vannak.

A hétfői adatok szerint viszont már több mint 700 ember halt meg, és mintegy 3000 embert tartóztattak le vagy kényszertettek bujdosásra, mióta a katonaság megdöntötte Mianmar megválasztott kormányát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.