Úgy tűnik, hogy Irán a maga részéről egyelőre lezárta a közvetlen válaszcsapásokat, miután szerdára virradóra két iraki támaszpontot bombázott. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szövetségesek révén nem folytatja a visszavágást.
Több mint húsz ballisztikus rakétát lőtt ki Irán szerda hajnalban két olyan iraki támaszpontra, ahol amerikai katonák is szolgálnak. Az akcióval Teherán azt kívánta megbosszulni, hogy múlt pénteken az amerikaiak egy drónról indított rakétával megölték a legbefolyásosabb iráni katonai vezetőt, Kászim Szulejmáni tábornokot. Az iráni bosszútámadásban meg nem erősített hírek szerint egy iraki tiszt vesztette életét, az Irakban szolgáló külföldi katonák közül senki sem sebesült meg.
Az iráni külügyminiszter szerint a bosszúakció befejeződött, ám
a perzsa állam továbbra is kész visszavágni azoknak, akik megtámadják.
A jelek szerint Irán nem akar átfogó konfliktust az USA-val: az éjszakai órákra időzített támadásnak kevés áldozata volt, helyi források szerint a radarok időben észlelték az induló rakétákat, így a megtámadott két bázison szolgálóknak volt idejük óvóhelyre húzódni. Persze miközben az amerikai és iraki illetékesek arról beszélnek, hogy az akció legfeljebb anyagi károkat okozott, Teheránban azt állítják, hogy legalább nyolcvan amerikai „terroristát” küldtek a másvilágra.
Úgy tűnik, Irán a belföldnek szánt harcias retorikával igyekszik kielégíteni a Szulejmáni megölése miatt felháborodott irániak bosszúvágyát. Ali Hámenei, az ország vallási vezetője is arról beszélt, hogy a támadással Irán arcul csapta az USA-t, Irán ellenségét. Azt is hangsúlyozta, hogy az amerikaiaknak távozniuk kell a térségből, mert szerinte az USA romlást és pusztulást hozott a Közel-Keletre.
„Lehet, hogy Washington levágta Kászim Szulejmáni tábornok kezét, de mi az USA lábát fogjuk levágni” – tette hozzá. Az iráni televíziók – miközben ismételték az állítólagos nyolcvan amerikai halottról és sérültről szóló híreket, hozzátették, még száz amerikai célpontot érhet támadás, ha az USA nem hagy fel az Irán elleni akciókkal. A televíziók megszólaltatták a válaszcsapást ünneplő embereket is. „Megmutattuk az erőnket. De az igazi bosszú az lesz, amikor az amerikaiak kivonulnak a térségből” – mondta ez egyik megszólaló férfi.
A másik arc
Miközben az iráni vezetők a belföldnek a harcias arcukat mutatták, Dzsávad Zaríf külügyminiszter azt írta, hogy hazája az ENSZ-alapokmányának megfelelően, önvédelemből cselekedett, s a rakétatámadások második hullámával lezárta a válaszcsapásokat. Hozzátette: Irán nem akarja a válság elmélyülését, ám újra válaszolni fog, ha támadás éri.
Iran took & concluded proportionate measures in self-defense under Article 51 of UN Charter targeting base from which cowardly armed attack against our citizens & senior officials were launched.
— Javad Zarif (@JZarif) 2020. január 8.
We do not seek escalation or war, but will defend ourselves against any aggression.
Az irániak – akik korábban az általuk ellenőrzött milíciákat használták fel az amerikaiak és szövetségeseik elleni támadások végrehajtására – most saját területükről lőtték ki a főként szunniták lakta térségben lévő Ain al-Aszad légitámaszpontra, illetve a kurdok lakta Erbílre irányzott rakétákat. A Bagdadtól hatvan kilométerre nyugatra lévő Al-Aszad fontos helyszín, járt már ott Donald Trump amerikai elnök és Mike Pence alelnök is. Al-Aszadot korábban is érték támadások, s valószínű, hogy az egyik Irán-párti iraki milícia által végrehajtott akció hatására született döntés a proxikat irányító Szulejmáni likvidálásáról.
A másik helyszínen, a főként kurdok lakta Erbílben szolgál a magyar katonai kontingens, a Honvédelmi Minisztérium közleménye szerint a katonák sértetlenek, s a hatóságok megtették a szükséges óvintézkedéseket. Ugyancsak sértetlenek az erbíli magyar főkonzulátus munkatársai is.
Trump még gondolkodik
Trump visszafogottan reagált, szokásos Twitter-bejegyzései egyikében azt írta, tart a károk felmérése, ám egyelőre minden megfelelőnek tűnik. „A miénk a világ legerősebb és legjobban felfegyverzett hadserege” – tette hozzá, majd közölte, helyi idő szerint szerda reggel mond majd beszédet. Az iráni támadás előtt viszont még arról beszélt, ha Irán megtámadja az USA-t, elképzelhető, hogy a válaszlépés aránytalan méretű lesz. „Szulejmáni egy szörny volt. Most viszont halott. Egy komoly támadást tervezett ellenünk” – magyarázta.
All is well! Missiles launched from Iran at two military bases located in Iraq. Assessment of casualties & damages taking place now. So far, so good! We have the most powerful and well equipped military anywhere in the world, by far! I will be making a statement tomorrow morning.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2020. január 8.
A térségben jelen lévő légitársaságok többsége törölte iraki és iráni járatait, és elterelte a közel-keleti légifolyosókat használó repülőit. Az amerikai repülési hatóságok pedig átmenetileg megtiltották, hogy az ország légitársaságai Irak, Irán, illetve a Perzsa- és Ománi-öböl fölé repüljenek.
Mit hoz a jövő
Bár úgy tűnik, hogy Irán a maga részéről egyelőre lezárta a közvetlen válaszcsapásokat, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a szövetségesek, proxik révén nem folytatja a visszavágást, hiszen Teherán végső célja valóban az, hogy a térség elhagyására kényszerítse az USA-t. Szulejmáni megölése pedig az Amerika-ellenesség erősödését eredményezte, Irakban, ahol korábban a növekvő iráni befolyás ellen tüntettek, most ismét az USA válik fő ellenséggé. Éppen akkor, amikor egyre többen sürgetik az Irakban szolgáló mintegy ötezer amerikai katona távozását.