Azért, hogy kevésbé érezzék az éhséget, így ne hízzanak el. De nem ez volt az egyetlen panasz az intézményre.
Vizsgálatot rendelt el az osztrák állam a Bécsi Állami Operaház tekintélyes balettakadémiáján, mert számos panasz érkezett az intézményre.
Arról, hogy a balettiskolában nem bánnak megfelelően a növendékekkel, még áprilisban írt a Falter című osztrák hetilap. A Megtörtek minket címmel megjelent cikkben XIX. századi tanítási módszerekről számoltak be, és arról, hogy a fiatal táncosokat lelkileg és testileg is bántalmazzák: ütik, véresre karmolják, a hajuknál fogva rángatják. A testükre tett megalázó megjegyzések miatt a lap szerint többen bulimiások vagy anorexiások lettek.
“We were broken”
— Zachary Whittenburg (@trailerpilot) April 10, 2019
Brutality, humiliation, sexual assault, anorexia: Students and instructors speak for the first time about unbearable conditions at the Vienna State Opera Ballet School. Falter investigates behind the scenes of the country’s most famous cultural institution
Wow. https://t.co/F61uqG8jWV
Az írás megjelenése után megindult vizsgálat most zárult le, az eredményekről sajtótájékoztatón számolt be a vizsgálóbizottságot vezető Susanne Reindl-Krauskopf. Elmondta, hogy az elmúlt hónapokban két tucat embert hallgattak meg. Az interjúkból riasztó kép rajzolódott ki.
Kiderült például, hogy a tíz és 18 év közötti táncosokat arra biztatták, kezdjenek el dohányozni, hogy kevésbé érezzék magukat éhesnek, és így véletlenül se hízzanak el. A növendékeket a keresztnevük és ruhaméretük szerint tartották nyilván, így hivatkoztak rájuk. Azt is megállapította a vizsgálat, hogy a próbákat nem vezették megfelelően, az operaház pedig nem felügyelte kellően az akadémia működését.
A jelentés szerint az intézményben nem fordítottak figyelmet a gyerekek jólétére, nem védték meg őket kellően a diszkriminációtól, az elhanyagolástól és a tanulmányaikból fakadó negatív egészségügyi hatásoktól.
A dokumentumot ismertető Euronews megjegyzi: az 1771-ben alapított balettakadémia az egyik legismertebb ilyen intézmény Európában. Az ott tanuló növendékek túlnyomó többsége külföldi, s az ott végzett táncosok a világ legnevesebb balett-társulataiban kapnak munkát.
A jelentés szerint az akadémia két tanárára érkezett a legtöbb panasz. Az egyiküket a hírek szerint már elbocsátották, a másikat – akit egy növendék szexuális zaklatással is megvádolt – felfüggesztették.
A Bécsi Állami Operaház azt közöte, hogy számos lépést tettek a kialakult helyzet rendezésére, és hangsúlyozta, hogy a fiatalok jólléte a „legfontosabb prioritás” számukra. Csökkentették például a diákok előadásainak számát, a helyes táplálkozást elősegítő kurzust indítottak, és felvettek több pszichológust is. Azt is megígérte az operaház, hogy részletes választ küld majd a panaszokra.
A vizsgálóbizottság értékelése szerint azonban amit az intézmény eddig tett, az igen kevés.