Világ MTI / hvg.hu 2019. szeptember. 26. 11:24

Felelősséget vállalt a szaúdi trónörökös Dzsamál Hasogdzsi haláláért

Mohamed bin Szalmán azt nem ismerte el, hogy tudta: végezni fognak az újságíróval.

A Szaúd-Arábiát ténylegesen irányító Mohamed bin Szalmán a PBS amerikai közszolgálati tévécsatornán jövő hétre műsorra tűzött dokumentumfilmben azt mondja: ő viseli a felelősséget Dzsamál Hasogdzsi rendszerkritikus szaúdi újságíró meggyilkolásáért, mert az ő vezetése alatt történt a dolog – írta a Reuters hírügynökség csütörtökön.

A koronaherceg most beszélt először a nyilvánosság előtt a tavaly októberi, a vahhábita királyság isztambuli konzulátusán történt gyilkosságról, amelynek részleteit a török titkosszolgálatok tárták fel.

A történtek nemzetközi felzúdulást váltottak ki. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és nyugati kormányok úgy vélik, hogy az újságíró eltüntetésére Mohamed bin Szalmán adta ki a parancsot. Szaúdi tisztségviselők következetesen tagadják ezt.

A filmben a koronaherceg azt mondta a PBS munkatársának, Martin Smithnek: 

Én viselem az összes felelősséget, mert az én vezetésem alatt történt."

Rijád kezdetben mindent tagadott, majd végül azt állította, hogy a gyilkosság a Hasogdzsi hazahurcolására küldött osztag tagjainak önkényes döntése volt. Az ügyészség szerint a szaúdi hírszerzés vezetőjének akkori helyettese rendelte el, hogy vigyék haza Hasogdzsit, miután a királyi körökben bennfentesnek számító újságíró a rijádi vezetés nyílt bírálójává vált.

Miután az isztambuli konzulátuson – ahová a közelgő esküvőjéhez szükséges papírokért érkezett – Hasogdzsi ellenállást tanúsított, az osztag főtárgyalója Skype-on keresztül elrendelte meggyilkolását. A rendszer bírálóinak kiiktatását médiaértesülések szerint egy volt királyi főtanácsadó, Szaúd al-Kahtáni, a trónörökös bizalmasa irányítja. Ő adta az utasításokat Hasogdzsi ügyében is.

„Egy állat, amit fel kell áldozni" - újabb részletek derültek ki a Hasogdzsi-gyilkosságról

Újabb részleteket hozott nyilvánosságra egy török újság abból a hangfelvételből, amely a szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásakor készült hazája isztambuli konzulátusán.

A PBS-nek arra a kérdésére, miként kerülhetett sor a gyilkosságra a koronaherceg tudta nélkül, Mohamed bin Szalmán azt mondta:

Húszmillióan élnek az országban. Hárommillió kormányzati alkalmazottunk van."

A riporter rákérdezett arra is, hogyan fordulhatott elő, hogy a halálosztag tagjai kormányzati repülőgépeken utaztak Törökországba.

Tisztségviselőim, minisztereim követik az eseményeket, és ők a felelősök"

– mondta a trónörökös. – "Ez is a hatáskörükbe tartozik."

Egy magas rangú amerikai kormányzati tisztségviselő azt mondta a Reutersnek júniusban, hogy Donald Trump amerikai elnök kormánya nyomást gyakorol Rijádra a felelősök számonkérése érdekében. Eddig tizenegy gyanúsított került bíróság elé titkos eljárások keretében, de csak néhány meghallgatásra tartottak.

Az ENSZ egyik jelentésében azt követelte, hogy indítsanak vizsgálatot Mohamed bin Szalmán és más magas rangú szaúdi tisztségviselők ellen.

Hasogdzsit, a Washington Post cikkíróját október 2-án látták utoljára Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusánál. Az újságíró holttestét a török titkosszolgálati jelentések szerint fél órán belül a helyszínen feldarabolták, és úgy távolították el az épületből. A maradványokat azóta nem találták meg.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.