Világ hvg.hu 2019. május. 28. 11:28

Több berlini és brüsszeli magyar a külképviseleten tudta meg, hogy nem szavazhat

Pedig időben jelezték, hogy ott fognak szavazni, magyar listára, és ezt jóvá is hagyta az NVI. A TASZ szerint félreértés történhetett a magyar-német és a magyar-belga szervek között.

Több magyar választópolgár kereste meg a TASZ-t (Társaság a Szabadságjogokért), mert azzal szembesültek Berlinben vagy Brüsszelben vasárnap, hogy nincsenek benne a névjegyzékben, és így nem tudták leadni a szavazatukat az EP-választás során.

A TASZ-nak a problémát jelző választópolgárok pedig azt állítják, a megfelelő határidőn belül kérték, hogy a külképviseleten szavazhassanak, és a kérésük jóváhagyásáról értesítést is kaptak a magyar választási irodáktól. A választás napján derült csak ki számukra, hogy mégsem szavazhatnak.

A TASZ azt sejti, ez azért történhetett meg, mert a vonatkozó belga és német szabályozás alapján az ezekben az országokban bejelentett lakcímmel rendelkező európai uniós állampolgárokat úgy veszik névjegyzékbe az ottani európai parlamenti választáson, hogy ezt nekik külön nem kell kérniük.

A kifejezett kérés hiányában pedig nem garantálható, hogy a választópolgárok tudjanak arról, hogy ők nem a magyar listákra fognak szavazni a magyar külképviseleten, hanem a belga vagy német lakcímük szerint a belga vagy német európai parlamenti listákra.

A magyar szabályozás szerint az Európai Unió más tagállamában névjegyzékbe vett magyar állampolgárokat a Nemzeti Választási Iroda törli a magyar szavazóköri névjegyzékből.

A TASZ azt gondolja, hogy a külképviseleti névjegyzékbe vétel után érkezett be a belga és német választási szervektől ez az információ a magyar választási irodákba és ez alapján – a választópolgárok tájékoztatása nélkül – törölték őket a magyar névjegyzékből.

A TASZ azt feltételezi, hogy az utolsó pillanatban kapta meg a magyar választási iroda az információt a társszervektől, és emiatt már nem volt lehetősége az érintett választópolgárokat értesíteni, illetve velük tisztázni a helyzetet.

Ha ez történt, akkor szükség lenne megfelelő európai szintű szabályozásra a nemzeti választási szervek kommunikációjára vonatkozóan. Természetesen az is lehetséges, hogy az információ időben a magyar választási irodák rendelkezésére állt, csak ők nem vették fel a kapcsolatot az érintett választópolgárokkal.

A TASZ közzétette azt a panaszmintát, amelynek segítségével az érintett választópolgárok tisztázhatják, hogy mi történt pontosan.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.