Világ MTI / hvg.hu 2018. november. 26. 18:36

Megszólalt a NATO az orosz agresszióról

A NATO-főtitkár felszólította Oroszországot, hogy azonnal engedje szabadon az elfogott ukrán hajókat.

A Kercsi-szorosnál foglyul ejtett három ukrán hajó és legénysége azonnali szabadon bocsátására szólította fel hétfőn brüsszeli sajtótájékoztatóján Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Oroszországot, indokolatlannak minősítve az orosz katonai erő alkalmazását az Azovi-tengeren.

Mint arról beszámoltunk, vasárnap Oroszország tüzet nyitott az ukrán haditengerészet hajóira a Kercsi-szorosnál, majd az orosz különleges erők három hajót el is foglaltak. A támadásban az eddigi adatok alapján hat ukrán tengerész megsebesült. Petro Porosenko ukrán elnök közölte, szerdától hadiállapotot vezetnek be Ukrajnában, és elmondása szerint hétfőn telefonon beszélt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral, Andrzej Duda lengyel elnökkel, Angela Merkel német kancellárral és sok más politikussal.

Stoltenberg ezután hétfőn a NATO-Ukrajna Bizottság rendkívüli ülése utáni sajtótájékoztatón azt mondta, "amit vasárnap láttunk, az nagyon súlyos incidens volt", és hozzátette:

Valamennyi NATO-szövetséges teljes támogatásáról biztosította Ukrajna területi integritását és szuverenitását. Indokolatlan volt a katonai erő alkalmazása az ukrán hajók és legénységük ellen, ezért felszólítjuk Oroszországot, hogy azonnal engedje szabadon az ukrán tengerészeket és az általa vasárnap lefoglalt hajókat.

Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) rendkívüli ülésén szintén azt hangoztatta, hogy Oroszország durván megsértette a szuverén Ukrajna területi épségét. Hozzátette azt is, hogy a nemzetközi közösségnek el kell ítélnie ezt az "arrogáns cselekedetet".

Nikki Haley közölte: Washington fenntartja az Oroszország ellen a Krím-félsziget bekebelezése miatt meghozott büntető intézkedéseket. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy "az ilyen jellegű további orosz terjeszkedés csak ront a helyzeten". Az ENSZ BT rendkívüli ülését orosz és ukrán kérésre hívták össze.

A Fehér Ház állásfoglalást ugyan nem adott ki, de Donald Trump amerikai elnök délután - egy mississippi kampánygyűlésre indulva - az elnöki rezidencia kertjében újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: nem tetszik neki, ami Oroszország és Ukrajna között történik. Hozzátette: az európai vezetőkkel közösen dolgozik a megoldáson, ám hogy ennek a megoldásnak mi lenne a lényege, arról nem szólt.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 57 tagállamának követei szintén rendkívüli ülésre gyűltek össze hétfőn délután Bécsben, hogy megtárgyalják a súlyosbodó feszültségeket Oroszország és Ukrajna között. A két ország is tagja a szervezetnek.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.