Világ MTI 2018. november. 21. 07:38

Kínozzák és zaklatják az ellenzékieket Szaúd-Arábiában

Két neves jogvédő szervezet az emberi jogok lábbal tiprásával vádolja a monarchiát.

Az Amnesty Inernational és a Human Rights Watch jogvédő szervezetek azzal vádolták meg kedden Szaúd-Arábiát, hogy kínzásnak és szexuális zaklatásnak vetett alá számos, május óta letartóztatott aktivistát, köztük néhány az emberi jogokért fellépő nőt.

Idén május óta a szaúdi hatóságok több mint egy tucat nőjogi aktivistát tartóztattak le, akiknek többsége azért kampányolt, hogy a nők is jogot kapjanak az autóvezetésre, s hogy vessenek véget a királyságban annak, hogy életük fontos döntéseit a nők csak férfi hozzátartozójuk jóváhagyásával hozhatják meg. A letartóztatottak közül néhányat azóta már szabadon bocsátottak.

ENSZ-szakértők egy csoportja októberben hat női emberi jogi aktivista azonnali szabadon bocsátását követelte, közölve, hogy őket még mindig fogva tartják, méghozzá a külvilággal való minden érintkezéstől elvágva.

A májusi letartóztatásokat megelőzte egy korábbi, vallási vezetők, értelmiségiek és aktivisták ellen irányuló, 2017 szeptemberében végrehajtott hatósági fellépés, amelynek nyilvánvaló célja az volt, hogy megpróbálják elhallgattatni a Szaúd-Arábiát ténylegesen kormányzó Mohamed bin Szalmán koronaherceg potenciális ellenzékét.

A kínzás vádja olyan időszakban merül fel Szaúd-Arábiával kapcsolatban, amikor nemzetközi felháborodás bontakozott ki az Öböl menti királysággal szemben Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságírónak az ország isztambuli főkonzulátusán elkövetett, brutális meggyilkolása miatt.

A londoni székhelyű Amnesty International kedden közzétett nyilatkozatában azt állítja, hogy három személy tanúvallomása szerint a letartóztatott aktivisták közül többeket "ismétlődően áramütéssel és korbácsolással kínoztak", aminek következtében néhányuk "képtelen volt járni vagy akár rendesen megállni a lábán".

Hasonló nyilatkozatában a Human Rights Watch (HRW) "jól tájékozott forrásokat" idézett, akik elmondták, hogy a szaúdi vallatók legalább három nőjogi aktivistát megkínoztak. Mindkét szervezet nyilatkozatában az áll, hogy a letartóztatottakat szexuálisan is zaklatták.

"Ha ezek a szexuális zaklatásról és a rossz bánásmód más formáiról szóló beszámolók megerősítést nyernek, az újabb, a szaúdi hatóságok által végrehajtott, felháborító jogsértésekre derít fényt, alig néhány héttel Dzsamál Hasogdzsi brutális meggyilkolása után" – hangsúlyozza nyilatkozatukban Lynn Maalouf, az Amnesty közel-keleti kutatási csoportjának igazgatója.

A két jogvédő szervezet nyilatkozatáról hírt adó Reuters nem tudta más forrásból megerősíteni, a nyilatkozatban foglalt vádakat, sem beazonosítani a tanúvallomásokkal szolgáló személyeket. Megkeresésükre a HRW közölte, forrásaik attól tartanak, hogy megtorlás érné őket és az őrizetbe vett aktivistákat, ha a nyilvánosságban fény derülne kilétükre.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.