Világ MTI 2018. június. 04. 05:44

Kim Dzsong Un lecserélte Észak-Korea katonai vezetőit

Értesülések szerint a mérsékeltebb irányvonalat képviselő katonai vezetők kaptak most lehetőséget.

Leváltották Észak-Korea három legmagasabb rangú katonai tisztségviselőjét – jelentette vasárnap a Yonhap dél-koreai hírügynökség, amit egy névtelenül nyilatkozó magas rangú amerikai tisztségviselő is megerősített.

A Yonhap szerint a Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető közötti találkozó előkészületeinek keretében mérsékeltebb tisztségviselőkkel cserélték le az ázsiai ország legfőbb katonai vezetőit. 

A hírügynökség értesülései szerint Pak Jong Szik helyett a mérsékeltebb No Kvang Csol vette át a védelmi minisztérium irányítását, Ri Mjong Szu vezérkari főnök tisztségét helyettese, Ri Jong Gil látja el, illetve a hadsereg politikai bizottságának vezetését Kim Jong Jak helyett Kim Szu Gil hadseregtábornok vette át. 

Megfigyelők szerint az észak-koreai vezetés igyekszik mérsékelt irányvonalat képviselő embereket helyezni a katonai vezetés élére a Trump és Kim közötti szingapúri csúcstalálkozó előtt. Más vélemények szerint a korábbi katonai vezetőknek az amerikai közeledés, illetve a nukleáris leszerelés ellenzése lett a vesztük, de az is lehet, hogy csak "vérfrissítés" történt. 

A amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó létrejötte mintegy hete kétségessé vált, mert Trump Phenjan szerinte ellenséges megnyilvánulásai miatt lefújta a történelmi csúcsot. Egy héttel később azonban az amerikai államfő az Ovális irodában fogadta Kim Jong Csolt, az észak-koreai állampárt Központi Bizottságának alelnökét, aki Kim Dzsong Un meglehetősen nagy méretű levelét hozta az amerikai elnöknek. Trump a Kim Dzsong Un "jobbkezeként" számon tartott politikussal folyatatott egyórás megbeszélés után közölte, a június 12-re kiírt szingapúri csúcsot a korábban megbeszélteknek megfelelően mégis megtartják.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.