Jemen, a földi pokol, Jemen, ahol bármikor érhet légicsapás - ezer napja dúl a jemeni háború, ahol semmi sem szent, és ahol hétmillió embert fenyeget éhínség. Rájuk is lehet gondolni idén karácsonykor.
"Otthon álmodban, bevásárolni menet, a gyerekeiddel focizás közben - a legváratlanabb pillanatokban csapnak le a szaúdi bombázók. Még a kutyák sem mernek kimenni az utcára." mondja az al-Dzsazirának egy 27 éves jemeni férfi Szaada városából. A valaha 50 ezer embernek otthont adó település mára kísértetváros lett, miután 3000 légicsapás érte. "Hova menjünk? Látjuk, hogy szenvednek a szíriaiak a menekülttáborokban. Ha elmennénk ugyanez várna ránk is."
A világ egyik legelfeledettebb és legpusztítóbb távháborúja, Szaúd-Arábia és Irán távolról pénzelt összecsapása zajlik ma is Jemenben, immáron 1000 napja. Csak decemberben első 11 napjában 136 ember halt meg, összesen az áldozatok száma eléri a 10 ezret és 3 millióan váltak földönfutóvá. 14 millió ember nem jut tiszta vízhez vagy tisztálkodási lehetőséghez. A fele gyerek.
Aki túléli, nem számíthat sok jóra: 7 millió embert fenyeget és érint az éhség. A humanitárius segélycsomagok nem érik el a szükséget szenvedett jemenieket. A kórházak képtelenek a legegyszerűbb beavatkozásokat elvégezni, iskolák ezrei zártak be, évszázados műemlékek pusztultak el.
Az árak az egekben, munka nincs, az emberek az ingóságaikakat árulják, hogy ételt vehessenek. Novemberben megduplázódott a liszt ára - Jemen a világ egyik legszegényebb országa régóta. A háború előtt a sivatagi ország a rizs- és a gabonakészleteinek 90 százalékát importálta, ezek 70 százaléka elapadt azóta. Az embargó pedig csak fokozódott, mióta az Irán által támogatott huthi lázadók rakétát lőttek ki Szaúd-Arábia fővárosára, Rijádra.
Egy másik, 25 éves szaani lakos arról beszélt, hogy most tanulja meg, hogy lehet áram nélkül élni. "Nincs tiszta vizem, gáz, főzőolaj, és még nem kaptam fizetést az idén. 1000 nap alatt Jemen a vér és a bombák földje lett. Ez a hely a földi pokol."