Világ MTI/hvg.hu 2017. augusztus. 23. 05:15

George és Amal Clooney a charlottesville-i erőszak miatt nyúlt nagyon mélyen a zsebébe

A házaspár alapítványa egymillió dollárt utalt át egy alabamai emberi jogi szervezetnek. Közleményükben egyértelművé tették, hogy a charlottesville-i incidens sarkallta őket adakozásra.

George és Amal Clooney egymillió dollárt adományozott a gyűlölet és a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelemre. A hollywoodi sztár és humanitárius ügyekkel foglalkozó ügyvéd felesége a Southern Poverty and Law Center (SPLV, Déli Szegénység és Törvényesség Központ) nevű, emberi jogi ügyekkel és szélsőséges csoportok elleni küzdelemmel foglalkozó alabamai szervezetnek  ajánlotta fel a pénzt.

A "sztárházaspár" egyúttal közleményt adott ki, amelyben jelezte: saját alapítványuk a jövőben partneri együttműködést alakít ki az alabamai nonprofit szervezettel annak érdekében, hogy "harcoljanak az Egyesült Államokban gyűlöletet keltő csoportok ellen".

A közleményben George és Amal Clooney kiemelte, hogy döntésüket a virginiai Charlottesville-ben történt, véres összecsapásokkal és halálos áldozattal is járó zavargások után hozták meg. "Ami Charlottesville-ben és azóta szerte az országban történik, kollektív elkötelezettségre sarkall bennünket, hogy felemeljük szavunkat a gyűlölet ellen" - fogalmazott a Clooney-házaspár alapítványa által kiadott közlemény. 

Korábban Arnold Schwarzenegger volt kaliforniai kormányzó szólított mindenkit adakozásra és a gyűlölet elleni harcra, ő maga 100 ezer dollárt küldött a Simon Wiesenthal Központnak.

Clooneyék 2016-ban hozták létre Clooney Alapítvány az Igazságosságért nevű szervezetüket, amely az iskolákban és bíróságokon érvényesítendő igazságosságot és jogi egyenlőséget próbálja elősegíteni világszerte. 

A virginiai Charlottesville-ben augusztus 12-én az amerikai polgárháború déli csapatai főparancsnoka, Lee tábornok szobrának eltávolítása ellen tüntettek, s a tüntetők között megjelentek neonáci és fehér fajgyűlölő csoportok, köztük a hírhedt Ku Klux Klan tagjai is. Az ellentüntetők összecsaptak velük. Egy ember meg is halt, amikor egy Ohióból érkezett neonáci szándékosan az ellentüntetők tömegébe hajtott autójával, és egy fiatal nőt elgázolt. 

A Charlottesville-i incidens óta az Egyesült Államokban fellángoltak a viták az 1861 és 1865 között pusztító polgárháború megítéléséről, nagy- és kisvárosokban egyaránt sorra távolítják el a polgárháború déli szereplőinek szobrait vagy a polgárháborúra emlékeztető emlékműveket.

 

Hirdetés