Világ MTI 2017. június. 15. 15:05

Orosz választási bizottság: Navalnij ne is álmodjon elnökjelöltségről

Navalnij még az alkotmánybírósághoz fordulhat, legfeljebb ennyi esélye maradt.

Büntetett előélete miatt Alekszej Navalnij ellenzéki politikus nem jegyezhető be jelöltként a jövő évi elnökválasztásra, és ezen csak a "csoda" változtathat – ezt mondta a Dozsgy nevű tévécsatornának Ella Pamfilova, az orosz Központi Választási Bizottság elnöke szerdán késő este.

"Én is értem, és ő is érti, hogy az elítéltetése miatt nincs esélye arra, hogy regisztrálják a választásokra. Így rendelkezik a törvény" – fogalmazott.

Pamfilova szerint az orosz alkotmány rendelkezik a szavazati jog szövetségi törvény általi korlátozásáról. Ugyanakkor nem zárta ki a "csoda" lehetőségét, ha Navalnij semmítő panasszal él az alkotmánybíróságnál. Azt is mondta, hogy az ellenzéki jelöltet "politikai szent tehénnek" tekinti, és a jelöltek bejegyzését irányító testület vezetőjeként nincs joga velük kapcsolatban véleményt alkotni.

Az elnök úgy vélte, hogy az ország hasznára válna, ha az ellenzéki jelöltek több megjelenési lehetőséget kapnának a szövetségi televíziós csatornákon, illetve a jelöltek kamerák előtt vitáznának. Az államnak nem szabad akadályoznia semmilyen politikai erőt sem az elnökjelölt-állításban – tette hozzá.

Navalnijt az úgynevezett Kirovlesz-ügyben ítélték el, sikkasztás miatt. Az ügyben a politikus másodszor is az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, de döntés még nem született.

A Vlagyimir Putyin elnök kihívójaként fellépő, 41 éves Navalnijt és Pjotr Oficerov üzletembert azzal vádolták meg, hogy 16 millió rubelt sikkasztottak el a Kirovlesz állami fakitermelő vállalattól. A bíróság 2013-ban ötévi börtönre és pénzbírságra ítélte a politikust, az Emberi Jogok Európai Bíróságához azonban törvénytelennek minősítette az ítéletet, és az orosz legfelsőbb bíróság tavaly novemberben elrendelte a perújrafelvételt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.