Világ MTI/hvg.hu 2017. március. 27. 16:08

15 napos elzárásra ítélték Moszkvában Alekszej Navalnijt

1030 embert vittek el a vasárnapi korrupcióellenes tüntetésekről, köztük a Putyint bíráló ellenzéki vezetőt, akire pénzbírságot is kiszabtak "törvénytelen tömegtüntetések szervezése" miatt. A Kreml nem törődik az amerikai külügyminisztérium és az EU kérésével, hogy engedjék szabadon a tüntetésről elvitt embereket.

A rendőri intézkedéssel való szembeszegülés miatt hétfőn tizenöt napi szabadságvesztésre ítélte egy moszkvai bíróság Alekszej Navalnij ellenzéki politikust, a vasárnapi oroszországi korrupcióellenes megmozdulások kezdeményezőjét.

Navalnijra emellett 20 ezer rubel (mintegy 100 ezer forint) bírságot is kiszabtak, törvénytelen tömegtüntetések szervezése címén.

Az alábbi videón az látható, ahogy a tüntetők próbálják elállni a Navalnijt szállító rendőrbusz útját:

Az ellenezéki politikus egyébként a tárgyaláson követelte az általa korrupcióval meggyanúsított Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök beidézését, azt állítva, hogy a kormányfő volt "a tiltakozások fő szervezője". A politikus tagadta bűnösségét, kijelentve, hogy az akció törvényes volt és hogy az embereket a korrupció miatti felháborodás vitte ki a békés utcai akcióra.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő közölte: a Kreml nem tartja fontosnak a reagálást az amerikai külügyminisztériumnak és az Európai Uniónak arra a kérésére, hogy bocsássák szabadon a tüntetéseken őrizetbe vett személyeket. Peszkov ismételten provokatívnak és törvénytelennek nevezte a megmozdulások egy részét. Ugyanakkor azt ígérte, hogy az orosz vezetés reagálni fog a hatóságok által engedélyezett tüntetéseken megfogalmazott követelésekre.

Alekszej Navalnij
AFP / Sputnik / Ria Novosti / Vladimir Astapkovich

A szóvivő valótlannak nevezte azt az ellenzéki állítást, hogy a moszkvai hatóságok nem ajánlottak fel a törvény által előírt három napon belül alternatív helyszínt a tüntetésekhez, miután a Tverszkaja utcára szóló igényt elutasították.

60 ezer tüntető Oroszország-szerte, 1030 előállítás csak Moszkvában

A megmozdulást, amelyben a szervezők szerint Vlagyivisztoktól Szentpétervárig több mint 80 városban mintegy 60 ezren vettek rész, eredendően az váltotta ki, hogy a Navalnij irányította Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány egy, a hónap elején közzétett videóban mintegy 350 milliárd forint értékű korrupcióval vádolta meg Medvegyevet. Az alapítvány szerint kormányfő jótékonysági alapítványok és non-profit szervezetek hálózatán keresztül elitingatlanok, földbirtokok, jachtok, agrárgazdaságok és borászatok tulajdonosa belföldön és Olaszországban. A videó szerint a rokonok és barátok által igazgatott, állami szolgálatok által őrzött vagyon oligarchák és állami bankok "adományaiból" halmozódott fel.

Az oroszországi politikai tiltakozások során őrizetbe vettek nyilvántartására szakosodott, független OVD-info elnevezésű csoport szerint a Tverszkaján vasárnap 1030 embert vettek őrizetbe, akik közül mintegy 120-at még hétfő reggel is bent tartottak. Az OVD-info úgy tudja, hogy a posztszovjet időszakban ez volt a legtöbb személyt érintő letartóztatás. 2012-ben az ugyancsak moszkvai Bolotnaja téren a választási csalás ellen tüntetők közül a hivatalos tájékoztatás szerint "csak" mintegy négyszázat vittek el. 

A rendőrség vasárnap a Navalnij-alapítvány moszkvai irodájának munkatársait előállította, a helyiséget lepecsételte, az ott lefoglalt számítógépeket pedig elszállította. A belügyminisztérium az intézkedés okát nem közölte.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.