Világ hvg.hu/MTI 2017. június. 02. 20:15

Nyíltan meleg miniszterelnöke lehet Írországnak

Az ír kormányzópárt, a jobbközép Fine Gael Leo Varadkart választotta új elnökének, ami egyben azt is jelenti, hogy Írországnak most először lesz homoszexualitását nyíltan vállaló miniszterelnöke.

Az indiai apa és ír anya gyermekeként született, most 38 éves politikus emellett a legfiatalabb is az eddigi ír kormányfők között. 2015-ben vállalta fel, hogy meleg, abban az éven, amikor Írországban népszavazást tartottak az azonos neműek házasságáról. A lakosság 74 százaléka egyetértett azzal, hogy engedélyezzék a melegek számára a házasságkötést.

Varadkar eddig a szociális ügyeket felügyelő miniszteri tisztséget töltötte be az ír kormányban, s azután választották meg a Fine Gael vezetőjének, hogy a korábbi  párt-, egyben miniszterelnök, Enda Kenny bejelentette lemondását. Vetélytársa a posztért a lakásügyi tárca vezetője, Simon Coveney volt. Varadkar nagy többséggel győzött.

A politikust várhatóan június 13-án, a parlament következő ülésnapján választják meg miniszterelnöknek.

"Ha valaki az én koromban, az én családi hátteremmel és mindazzal, amiből összeáll a személyiségem, az országunk vezetője lehet, az, azt hiszem, minden ma született gyermek számára üzenet: nincs Írországban olyan poszt, amelyet ne lenne esélyük megcélozni" – mondta még pártelnökké választása előtt Leo Varadkar.

Az Independent megjegyzi: bár a politikus három miniszteri székben is ült már, viszonylag tapasztalatlan. Enda Kennyn kívül az 1960-as évek óta valamennyi ír kormányfő betöltötte a pénzügy- vagy a külügyminiszteri tisztséget. Kelly viszont addigra már 35 évet eltöltött a parlamentben akkor, mire Varadkart 2007-ben először beválasztották.

A 66 éves Kennyt 2011-ben választották meg kormányfőnek, és 2016 májusában választották újra. Parlamenti többség híján azonban a Fine Gael vezetője csak egy évig tudta a vezetni az ingatag ír kormányt. 

Kennyt csak négy parlamenti szavazás után, a független képviselők szavazatával tudták újraválasztani, valamint a legnagyobb ellenzéki párttal, a Fianna Faillel kötött megállapodás alapján, amelyben a párt vállalta, hogy nem akadályozza egy kisebbségi kormány létrejöttét. Cserébe a Fianna Fail elérte, hogy növeljék a közkiadásokat és függesszék fel a heves tüntetéseket kiváltó vízdíjakat.

A Kenny-kormány megszorító politikája keretében 2015-ben bevezetett vízdíj kiváltotta az írek elégedetlenségét, amikor a pénzügyi válságot megszenvedett országban már 2015-ben 7,8, 2016-ban pedig 5,2 százalékos volt a növekedés.

Kenny távozását sietette az is, ahogyan a februárban kipattant rendőrségi botrányt kezelte. Kormányát azzal vádolták meg, hogy hagyta, hogy a hivatalának dolgozói tönkretegyék egy leleplező rendőr jó hírnevét, akik tévesen vádoltak meg gyermekeken elkövetett szexuális erőszakkal.

Hirdetés