Világ MTI 2017. április. 23. 18:59

Franciaországban özönlik a nép szavazni

Délután 5-ig a jogosultak csaknem 70 százaléka már leadta voksát. 80 százalékos részvételre számítanak a szakértők.

A választásra jogosultak 69,42 százaléka adta le szavazatát vasárnap délután 5 óráig a francia elnökválasztás első fordulójában - közölte a párizsi belügyminisztérium. Az urnazárás előtt három órával mért részvételi arány - a délben közölt adathoz hasonlóan - továbbra is szinte megegyezik az öt évvel ezelőtti értékkel: alig egy százalékponttal marad el a 2012-ben a voksolás ugyanezen pontján mért 70,59 százalékos részvételi aránytól, és az utóbbi 40 év egyik legmagasabb részvételi arányának tekinthető. 2007-ben 73,37 százalékon, 2002-ben pedig 58,45 százalékon állt a részvételi arány délután 5 órakor az elnökválasztás első fordulójában.

A részvételi arány kulcsfontosságú tényezője lehet az elnökválasztásnak, mivel az első forduló előtt még minden negyedik szavazó bizonytalan volt, hogy melyik jelöltre adja a voksát. Az előrejelzések szerint a nap végére 80 százalék körülire várható a részvételi arány: az Ifop-Fiducial közvélemény-kutató 81 százalékot, a Harris Interactive pedig 78,5 százalékot jósol. Reggel nyolc órakor nyitottak a szavazóhelyiségek, az urnákat a kisebb szavazókörökben este 6, illetve 7 órakor zárják le, a nagyvárosokban este 8 óráig lehet szavazni. Csaknem 47 millió választópolgár választja ki vasárnap a 11 jelölt közül azt a kettőt, akik május 7-én a második fordulóban megmérkőzhetnek az államfői posztért. A szoros eredményt jelző felmérések szerint négy jelöltnek is esélye van arra, hogy bejusson a második fordulóba. Az utolsó felmérések fej-fej melletti - 23 százalék körüli - támogatottságot mértek a függetlenként induló Emmanuel Macronnak és a radikális jobboldali Nemzeti Front elnökének, Marine Le Pennek. Van esélye azonban bejutni a második fordulóba a konzervatív Francois Fillonnak és a radikális baloldal jelöltjének, Luc Mélenchonnak is.

A szavazás a terrorfenyegetettség miatti fokozott biztonsági intézkedések mellett zajlik: 7 ezer katonával és több mint 50 ezer járőröző rendőrrel erősítették meg a választóhelyiségek és a főbb elnökjelöltek biztonságát. Franciaországban fokozott a terrorkészültség, miután 2015 januárja óta 239 ember vesztette életét dzsihadista terrortámadások következtében. Az ország történetében első alkalommal tartanak elnökválasztást rendkívüli állapot idején.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.