Világ Bihari Ádám 2017. január. 20. 11:18

"Bárhová megyek tárgyalni, megkérdezik, ki pénzel minket"

Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Az izraeli civilellenes törvénynek nem sok köze van ahhoz, amit Németh Szilárd villantott fel pár hete, de elvadult ötletek ott is voltak, és a szellemisége, meg az általa okozott kár nagyjából azonos a magyaréval. A legnagyobb izraeli jogvédő szervezet ügyvédjét kérdeztük arról, mi várhat ránk a kinti példa alapján.

Németh Szilárd kirohanása után egyre több helyen hozták kapcsolatba a belengetett civilnyúzó intézkedéseket egy tavaly elfogadott izraeli törvénnyel és Arthur J. Finkelsteinnel, a Fidesszel is kapcsolatban álló külföldi tanácsadóval, aki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök politikai pályája során is többször felbukkant: 1999-ben, illetve 2013-ban egy rövid időre a koalíció gründolása idején. A legnagyobb izraeli jogvédő szervezetnél érdeklődtünk, felismerik-e az izraeli törvény nyomait a magyar kezdeményezésben és van-e bármi köze Finkelsteinnek a civilnyomorításhoz.

Debbie Gild-Hayo
acri.org.il

Debbie Gild-Hayo a Társaság a Polgári Jogokért Izraelben nevű szervezet (Association for Civil Rights in Israel, ACRI) ügyvédjeként dolgozik több mint 10 éve. A legnagyobb izraeli jogvédő szervezet 45 évvel ezelőtt jött létre azzal a céllal, hogy az emberek alapvető jogait védje Izraelben és azokon a területeken, amelyeket Izrael ellenőriz. Izraeli arabok, palesztinok, beduinok, melegek, menekültek és egyéb kisebbségek jogi képviselete mellett jelentéseket küld az ENSZ illetékes szakbizottságainak is arról, betartja-e Izrael az alapvető emberi jogokkal kapcsolatos vállalásait, kötelességeit.

hvg.hu: Mennyire hasonlít a civil szervezetek vezetői számára vagyonbevallást előíró magyar elképzelés a civil szervezetek gazdálkodásával kapcsolatos izraeli törvényre, melyet tavaly nyáron fogadott el az izraeli parlament, a kneszet?

Debbie Gild-Hayo: Egyáltalán nem hasonlít, és mindjárt azt is elmondom, miben tér el tőle az itteni szabályozás, de előtte hadd szögezzem le, hogy kapcsolat azért van közöttük. Ez pedig az a kár, amelyet a jogvédő szervezeteknek okoznak. A cél, hogy a hatalom hiteltelennek, illegitimnek tüntethesse fel ezeknek a szervezeteknek a munkáját.

Azt sugallja, hogy rossz szándék vezérli az embereket, akik ott dolgoznak, de legalábbis egy másik ország megbízásából teszik, amit tesznek, az ő érdekeiket kiszolgálva.

A mi esetünkben számos törvényjavaslat érkezett, amelyek különböző módon szabályozták volna a működésünket. Volt, amelyik a pénzügyi forrásokat térképezte volna fel és adóztatta volna meg. Ez azonban a kormány számára szimpatikus szervezeteket is sújtotta volna. Egy ponton felmerült az is, hogy a külföldről jelentős támogatást kapó szervezetek munkatársainak megkülönböztető jelzést kellett volna viselniük, amikor kormányzati szereplőknél vagy képviselőknél lobbiznak. Ezt azonban a parlament elég gyorsan elvetette, mert nem vetett volna jó fényt az országra. Itt még mindig sokan élnek, akik egykor viseltek megkülönböztető jelzést a holokauszt alatt. Egy másik javaslat pedig attól tiltotta volna el a szervezeteket, vagy nagyon megnehezítette volna számukra, hogy a legfelsőbb bírósághoz forduljanak, ami jogvédők esetében nagyon fontos lehetőség.

A végére azonban ezek a kemény, szigorú javaslatok jócskán fellazultak, és az egészből annyi maradt, hogy azok a szervezetek, melyek támogatásuk több mint felét közvetve vagy közvetlenül külföldi kormányoktól vagy kormányzati ügynökségektől kapják (leginkább az ENSZ-től, az EU-tól vagy az Egyesült Államoktól), kötelesek ezt jelezni a nyilvános kommunikáció (tévé, internet, újságok) során, vagy amikor kormányzati tisztviselőkkel veszik fel a kapcsolatot. Ki kell tenni a honlapjukra a donorok listáját is. (A jelentés elmaradása esetén 7500 dolláros büntetés szabható ki – a szerk.).

Facebook / Association for Civil Rights in Israel (ACRI)

A végeredmény tehát nem annyira vészes. Ennél sokkal több kárt okozott a hiteltelenítést célzó kampány. Ma bárhová megyek tárgyalni, az első kérdés mindig az, honnan kapjuk a pénzt, ki pénzel minket. Mindezt úgy, hogy mi vagyunk a legnagyobb jogvédő szervezet egész Izraelben. A törvényt egyébként végül azért fogadták el, mert a Bayit Yehudi (Zsidó Haza) nevű jobboldali párt részéről a koalícióra lépés egyik feltétele volt.

A cél tehát az volt, hogy aki külföldről kap pénzt, azt úgy tüntessék fel, mint egy idegen hatalom ügynökét.

hvg.hu: Izraelben viszont rengeteg jobboldali cionista szervezet is működik külföldi pénzből, a legnagyobb donorok éppen az Egyesült Államokból küldenek támogatást. Ez nyilván rájuk is vonatkozik.

D. G.-H.: Nem, mert ezek többsége magánadomány, ezt pedig a törvény szerint nem kell feltüntetni, csak az állami támogatásokat. Másrészt ezek a csoportok sok pénzt kapnak az államtól is. A jogvédő szervezetek viszont nem kapnak és nem is fogadnak el állami támogatást, hiszen az emberek jogait a kormányzattal szemben védik. A legtöbb esetben ez az alapvető demokratikus jogokkal vagy a palesztinok jogaival foglalkozó szervezetekre vonatkozik, de oktatással és a menekültek helyzetével foglalkozó csoportok is vannak köztük.

hvg.hu: Izraelben kell vagyonnyilatkozatot leadniuk a civil szervezetek vezetőinek?

D. G.-H.: Nem. A szervezeteknek minden évben le kell adniuk egy pénzügyi kimutatást, de ennek semmi köze a tavalyi törvényhez. Ez nem csak a civil szervezetekre vonatkozik, hanem tulajdonképpen minden szervezetre, cégre, csoportra. Ez nagyon részletesen beszámol a financiális helyzetről egészen az egyes emberek beosztásáig, de a vagyonukkal nem foglalkozik.

hvg.hu: Hallott már Arthur J. Finkelsteinről?

D. G.-H.: Igen.

hvg.hu: Magyar sajtóhírek szerint a tavaly elfogadott izraeli törvény kidolgozásában is részt vett. Ön tud erről?

D. G.-H.: Nem tudom tényszerűen állítani. Azonban az elmúlt 10 évben, amióta a civil szervezetek elleni hadjárat tart, többször feltűnt Izraelben. A törvény mögött jobboldali politikusok és más tanácsadók állnak. Lehet, hogy Finkelstein is közöttük van, nem tudom. A lényeg, hogy ez a keményvonalas jobboldal részletesen kidolgozott módszere arra, hogyan törjék le a civil szervezetek szarvát.

Arthur J. Finkelstein amerikai kampánytanácsadó és Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök 1999-ben.
Kooker

hvg.hu: A magyar kormánypárt alelnöke szerint Donald Trump megválasztásával végre adott a nemzetközi lehetőség, hogy fellépjen a kormány az “álcivil” szervezetek ellen. Önöknél is változni fog a széljárás?

D. G.-H.: Nos, nem tudom megjósolni, mi fog történni, de ha a legrosszabb forgatókönyvet vesszük, hogy a jobboldali nacionalista konzervatív kormányok összefognak – és ez a trend már most is látszik –, akkor természetesen nálunk is lehet rosszabb a helyzet. Egy globális hadjárat látszik kirajzolódni a civil szervezetek, a sajtó, az ellenzéki csoportok ellen ott, ahol hasonló meggyőződésű vezetés van hatalmon.

hvg.hu: Soros György önöknél is közellenségnek számít?

D. G.-H.: Nézze, szerintem az izraeli közvélemény többsége azt sem tudja, ki ő. A kormányzat viszont nagyon is tudja, kiről van szó és nem is kedvelik, hiszen olyan ügyeket támogat, amelyek kényelmetlenek számukra. Ráadásul rengeteg pénze van, ezért nehezen is tudják felvenni vele a harcot. Izraelben a New Israel Fundot támogatja, amely a Netanjahu-kormány szemében az egyik főellenség a civil szervezetek közül..

Amerikai TASZ: Németh Szilárdnak igaza van

Az egyik legrégebbi és legnagyobb amerikai civil jogvédő szervezet vezetője szerint a megváltozott nemzetközi környezet valóban alkalmassá válhat a civil szervezetek megzabolázására, ahogyan azt a Fidesz alelnöke állítja. Ő és több másik amerikai szervezet képviselője is beszélt a hvg.hu-nak arról, mit gondolnak a magyar kormányzati szereplők kijelentéseiről.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.