Világ MTI 2016. december. 16. 11:17

Állítólag leállt Aleppó evakuálása

Nem világos, hogy tüntetők akadályozzák a civilek kimentését, vagy a kormányerők állították le az evakuálást.

Leállították a lázadók és a civilek kimenekítését pénteken Kelet-Aleppóból – állítja több forrás. 

A szíriai kormányerőkkel szövetséges Hezbollah libanoni síita szervezet hírszolgáltató médiuma az állítja, hogy tüntetők zárták le azt az utat, amelyen a lázadókat és a civileket menekítik ki a felkelők kezén lévő Idlíb tartományba, mert követelik, hogy az aleppói evakuálással párhuzamosan menekítsék ki két idlíbi síita falu – Fúa és Kefraja – lakóit. Irán követelte először még szerdán, hogy menekítsék ki a két falu lakóit, mert a településeket ostromolják a szunnita lázadók.

A Reuters helyszíni tudósítója idéz egy aleppói szemtanút, aki megerősítette, hogy tüntetés zajlik a szóban forgó úton.

Az AFP hírügynökség egy szíriai biztonsági forrásra hivatkozva viszont azt jelentette, hogy a kormányerők állították le az evakuálást, mert "egyes fegyveresek nem tartották tiszteletben a kiürítésről szóló megállapodást". A tárgyalásokhoz közel álló egyik forrás szerint egyes fegyveresek túszaikkal együtt hagyták el Kelet-Aleppót, a hadsereg ezért állította le az evakuálást.

Péntek délelőtt robbanásokat és lövéseket is lehetett hallani Ramussza negyedből, ahol az evakuálási művelet zajlott, majd mentőautók és utas nélküli buszok hagyták el a negyedet. 

A szíriai állami tévé szerint lázadók rálőttek a buszokra.

Kelet-Aleppó evakuálása csütörtökön kezdődött meg, azt követően, hogy – orosz közlés szerint – az utolsó felkelőket is kiverték a városból. A mentőautókból és buszokból álló konvojt az Orosz Megbékélési Központ tisztjei és a Vöröskereszt képviselői kísérik.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.