Világ hvg.hu/MTI 2016. október. 29. 17:39

Terrorista kormányok uralta Közel-Kelettel riogat Irán

Az iráni elnök szerint terroristák uralta államok jöhetnek létre a Közel-Keleten, ezért a terrorizmus elleni harcnak minden mást szempontot felül kell írnia - mondta az iráni elnök. A perzsa állam az EU-al ápolt kapcsolatait is szorosabbra fűzné.

Terrorista kormányok és államalakulatok jöhetnek létre a közel-keleti és az észak-afrikai térségben - figyelmeztetett Haszan Róháni iráni elnök, aki Federica Mogherinivel, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével tárgyalt Teheránban szombaton. Az iráni elnök következetes fellépést követelt az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezettel szemben. "A terrorizmus elleni harcnak elsődleges fontosságúnak kell lennie a térség biztonsága szempontjából" - jelentette ki Róháni az uniós főképviselővel tartott találkozóján. Különben senki se lepődjön meg, ha a jövőben hirtelen "terrorista kormányok" kerülnek hatalomra a Közel-Keleten és Észak-Afrikában - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy a szíriai és iraki terrorista akciók az egész világra komoly fenyegetést jelentenek.

A szíriai konfliktus rendezéséhez az ország lakóinak szabad választásokon kellene dönteniük saját államuk jövőjéről, és az Európai Uniónak is ezt kellene támogatnia - vélekedett az iráni elnök. Az iráni Mehr hírügynökség szerint Mogherini a szíriai válság fejleményei mellett az Európai Unió és az iszlám köztársaság kölcsönös kapcsolatairól tárgyalt a nap folyamán Haszan Róhánival és Dzsavád Zaríf külügyminiszterrel. Az iráni elnökkel a politikai együttműködés mellett a gazdasági, energetikai és telekommunikációs kérdésekről is tárgyaltak.
Zaríf méltatta az unió "konstruktív szerepét" a szíriai válságban, egyben hangsúlyozta, hogy országa kész a szorosabb együttműködésre az EU-val.

Oroszország és Irán számít Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje legfőbb támaszának. A három ország külügyminiszterei pénteken egy moszkvai háromoldalú megbeszélésen kifejezésre jutatták szándékukat, hogy az észak-szíriai Aleppót, ahol jelenleg súlyos harcok zajlanak, visszafoglalják. Az iráni vezetés elutasítja a szíriai tűzszünetet, mivel szerinte ezt az Iszlám Állam a saját javára kihasználná. Teherán szerint a tűzszünet alatt a szélsőségesek például erőt gyűjthetnek, felfegyverkezhetnek, és további harcosokat is toborozhatnak.

Irán csak 2000 és 2006 között 100 millió dollárral támogatta Hezbollah nevű siíta terrorszervezetet, amely jelenleg Szíriában harcol az Asszad-rezsim mellett.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.