Világ hvg.hu 2016. október. 06. 07:28

Iszlamisták próbálkozhattk szabotázzsal az Air France gépein

A földi kiszolgálószemélyzet tagjai többször is megpróbáltak szabotázst véghezvinni az Air France légitársaság gépein – írja egy francia lap a hírszerzésben dolgozók információira hivatkozva.

„Számos rendellenességet tapasztaltunk kereskedelmi repülőjáratok indulása előtt, amelyek szabotázskísérleteknek tűntek” – idézte a francia hírszerzés egy meg nem nevezett tagját a francia Le Canard Enchainé című, főleg oknyomozó és szatirikus írásokat közlő hetilap, amelynek cikkét a brit The Telegraph szemlézte. 

A forrás szerint az Air France földi kiszolgálását végző cég dolgozói közül tízet meg is figyelnek a titkosszolgálatok.

A francia újság szerint az egyik legaggasztóbb próbálkozás az volt, amikor az elkövetők több gépen is működésképtelenné akarták tenni azt az eszközt, amely összeköttetést biztosít a pilótafülke és a hajtóművek között. A pilóták azonban még idejében észrevették a hibát, miközben elvégezték a felszállás előtti ellenőrzést.

A lap úgy tudja, hogy a hatóságoknak volt elképzelésük arról, ki volt a feltételezett szabotőr – egy, az iszlámra áttért francia dolgozó –, a férfinak azonban nyoma veszett, amikor le akartak csapni rá. A felesége továbbra is Franciaországban él.

Kisebb horderejű próbálkozásokról is beszámolt a forrás, állítólag előfordult például, hogy valakik „Allah a legnagyobb” feliratot írtak gépek alkatrészeire, két férfit pedig azzal gyanúsítottak, hogy megrongálták egy repülő menekülőcsúszdáit. Ők továbbra is alkalmazásban vannak, mert tettükre nem találtak bizonyítékot.

A nyilatkozó szerint történt olyan is, hogy a Los Angelesből Tel-Avivba repülő utasok monitorain mutatott térképről „letörölték” Izrael nevét, s Gáza-övezet felirattal helyettesítették. Máskor Marokkó neve helyett a Kalifátus szó jelent meg.

Egy múlt novemberi felülvizsgálatkor állítólag az is kiderült, hogy azok közül a reptéri munkások közül, akiknek engedélyük volt a futópályákon dolgozni, 73-an gyaníthatóan iszlám radikálisok, néhányan pedig a titkosszolgálatok látókörében is ott voltak.

Hirdetés