Világ MTI 2016. szeptember. 18. 08:37

Berlin választ. Az SPD-CDU nagykoalíció léte a tét

Úgy néz ki, hogy a két nagy párt eredménye nem lesz elég a tartományi kormányzás folytatásához.

    Helyi törvényhozási (képviselőházi) választás kezdődött vasárnap reggel Berlinben, Németország tartományi rangú fővárosában. A választásra jogosult 2,48 millió berlini szavazataira 21 párt 927 jelöltje pályázik. A 130 tagú képviselőház fennmaradó 52 helyét a pártok listáira leadott szavazatok alapján töltik be.

Az utolsó felmérések alapján ismét a tartományban különböző koalíciós összetételben 1989 óta folyamatosan kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) végezhet az élen, a szavazatok 21-24 százalékára számíthat, a vele 2011 óta együtt kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU) támogatottsága a 17-20 százalékos sávba kerülhet.

 Az ellenzéki Zöldek 17-19 százalékot szerezhetnek. Az SPD-től balra álló Baloldal támogatottsága a 15-17 százalékos sávba emelkedhet, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) nagyjából 15 százalékos eredménnyel juthat be a képviselőházba. Újra bekerülhet a 2011-ben kiesett liberális FDP is, támogatottsága az utolsó mérések szerint 6-6,5 százalékon áll.

Az SPD-CDU koalíció várhatóan nem folytatható, és csak valamilyen hármas koalíció alakíthat a képviselőházban többségre támaszkodó kormányt (szenátus). 

A 3,5 millió lakosú német fővárosban a képviselőházi választással együtt a 12 kerületi közgyűlést is újraválasztják.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.