Ausztria bírósághoz fordul, ha Magyarország nem fogadja vissza azokat a menedékkérőket, akiknek az uniós jog szerint ott kell menekültstátust kérniük, ahol először az Európai Unió területére lépnek – közölte az osztrák belügyminiszter.
Az ORF rádióállomásnak nyilatkozva Wolfgang Sobotka kijelentette: "Általános szabályként a Dublini rendelet érvényes. Dublin betartatásáért az Európai Unió felelős, azoknak a tagállamoknak vagy országcsoportoknak, amelyek folyamatosan megsértik a törvényt, számítaniuk kell jogi következményekre.”
Arra a kérdésre, hogy mit tesz Bécs, miután Magyarország elzárkózik a menedékkérők visszafogadásától, az osztrák belügyminiszter hozzátette: "ebben az esetben Ausztriának pert kell indítania. A köztársaságnak biztosítania kell, hogy az Európai Unió betartsa a törvényeket".
Sobotka kijelentéseire így reagált Szijjártó Péter.
Tavaly több százezer migráns utazott a dél-európai országokból észak felé tartva Ausztriába, Németországba és Svédországba, ellehetetlenítve, hogy a hatóságok érvényt szerezzenek a Dublini rendeletben foglaltaknak. Ez utóbbi értelmében az érkezőknek ugyanis ott kell menekültstátusért folyamodniuk, ahol belépnek az EU területére.
Magyarország azért nem hajlandó visszafogadni a menedékkérőket, mert a magyar álláspont szerint nyilvánvalóan nem itt, hanem Görögországban léptek be először az unió területére. Arról viszont már több bírósági ítélet született, hogy Görögországba nem lehet visszaküldeni menedékkérőket, mert a görög menekültügyi rendszerben embertelen és megalázó körülmények uralkodnak.
Ausztria kezdetben üdvözölte a Közel-Keletről és Afganisztánból nagy számban érkező menekülteket. A bécsi kormány az év elején viszont fokozatosan szigorította menekültügyi szabályait, és éves korlátot szabott meg az elfogadható menedékkérelmekre vonatkozóan.
Az utóbb elhatározott intézkedések, amelyeket széles körben bíráltak az emberi jogi csoportok, valamint az Európai Unió, azután kaptak támogatást Ausztriában, hogy a közvélemény-kutatásokban a centrum pártokat meghaladóan kapott nagyobb támogatást a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ).
A Reuters beszámolójában azt is írta, az osztrák és magyar tisztviselők szerint a helyzetet mára nagyrészt sikerült ellenőrzés alá vonni ahhoz képest, hogy egy évvel ezelőtt a közös határon tömegével keltek át a migránsok, akik közül sokan Németországba igyekeztek.