2016. július. 05. 21:02 MTI Utolsó frissítés: 2016. július. 05. 21:02 Világ

Már 30 ezer külföldi lehet az Iszlám Állam soraiban

Az ENSZ szerint körülbelül 30 ezer külföldi csatlakozhatott az Iszlám Államhoz Szíriában és Irakban.

Mintegy 30 ezer külföldi harcol az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet soraiban Irakban és Szíriában, és ezért egyre nő terrortámadások kockázata a származási országokban - közölte kedden az ENSZ Terrorellenes Bizottságának vezetője. 

Jean-Paul Laborde rámutatott, hogy mivel az Iszlám Állam egyre több területet veszít, a külföldi dzsihadisták hazatérnek, méghozzá nemcsak Európába, hanem más országokba is, mint  például Tunéziába és Marokkóba. 

Laborde sürgette egy olyan szűrőrendszer felállítását az érintett országokban, amelynek segítségével különbséget lehet tenni az Iszlám Államtól visszatérő veszélyes és nem veszélyes harcosok nagy része között. 

Az ENSZ-bizottság vezetője hozzátette: míg a nemzetközi közösség jogi eszközökkel küzd a terrorizmus ellen, a terrorszervezetek jóval rugalmasabbak és gyorsabban alkalmazkodnak a körülményekhez. Annak érdekében, hogy hasonló rugalmassággal tudjon a nemzetközi közösség fellépni a terrorizmussal szemben, olyan vállalatokkal kellene együttműködnie, mint a Google, a Twitter és a Microsoft, hogy a szólásszabadság megsértése nélkül lehessen nyomon követni a terroristákat a világhálón. 

Laborde emellett felszólította a érintett országokat, hogy fokozzák az információcserét egymás között, ellenkező esetben nőni fog a terrorista cselekmények száma. 

Az Iszlám Államhoz Irakban és Szíriában kétszer annyi külföldi csatlakozott 2015-ben mint az azt megelőző évben. Az Európai Unión belül Belgiumból, Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból csatlakoztak a legtöbben a dzsihadista szervezethez.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.