Erdogan fenyegetőzésére az Európai Bizottság elnöke úgy reagált, a törökök nem Junckerre lesznek mérgesek, ha nem utazhatnak vízum nélkül Európába. Azt is mondta, az EU nem büfé. A brit távozás katasztrófa lenne, és a populista, leegyszerűsítő válaszokat kapó politikusok is kaptak a fejükre.
Törökország nem kap vízummentességet, ha nem teljesíti a feltételeket - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Berlinben. A luxemburgi kereszténydemokrata politikus a WDR német regionális közszolgálati médiatársaság Europa Forum című rendezvényén hangsúlyozta, hogy nem aggódik a menekülthullám közös kezeléséről kötött megállapodás megbuktatására vonatkozó török utalások miatt.
"Nem húzom össze magam, amikor Erdogan úr szólásra emelkedik" - mondta. Ha Recep Tayyip Erdogan török államfő nem változtat hozzáállásán, a végén meg kell majd magyaráznia választóinak, hogy miért nem utazhatnak szabadon az EU-ba. "Ez az ő problémája lesz, nem az enyém" - emelte ki a brüsszeli bizottság elnöke. A menekültügy reformjára tett bizottsági javaslatokról szólva aláhúzta, hogy szolidárisan részt kell vennie a terhek finanszírozásában mindazon tagállamoknak, amelyek elzárkóznak a menekültek befogadásától. Az EU "nem büfé, hogy mindenki kedvére válogasson, azt kell enni, ami azt asztalon van" - mondta.
Katasztrófa lenne a brit távozás
A brit uniós tagságról rendezendő népszavazással kapcsolatban igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy katasztrófa lenne-e, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból. Kifejtette, hogy mindkét félnek előnyös lenne a tagság megtartása, az esetleges kilépés pedig azért is súlyos fejlemény lenne, mert más tagországokban is "meghozhatja az étvágyat" az uniós viszonyrendszer átalakítására. Hasonlóan vélekedett a fórumon Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter is, aki szerint a Brexit - a brit uniós tagság megszüntetése - például azért lenne hátrányos Nagy-Britanniának, mert hatására kiújulhat az északír konfliktus.
Hozzátette: vannak tagállamok, amelyek ugyan nem kacérkodnak a kilépés gondolatával, de hasonló fenntartásaik vannak az EU-val, mint Nagy-Britanniának. Ezért a Brexit nagyban megnehezítené az EU működését. Nagy eredmény lenne, ha az EU egy év múlva a jelenlegi állapotában lenne, hiszen ez azt jelentené, hogy sikerült összetartani a közösséget, és megerősödve kilábalni az EU körül "tűzgyűrűt" alkotó válságokból - emelte ki Frank-Walter Steinmeier a külügyminisztérium székházában rendezett fórumot megnyitó beszédében.
A populisták is megkapták
A szociáldemokrata politikus hangsúlyozta, hogy a populisták előretörése jelzés, amely azt mutatja, hogy sokan tartanak a "kontrollvesztéstől", a korlátozatlan migrációtól, a idegen érdekek érvényesülésétől és a káros hatású idegen kultúrák túlsúlyba kerülésének veszélyétől. A populisták ezekre a félelmekre építik politikájukat, ellenségképeket gyártanak és "nagyon egyszerű" és téves válaszaik arról szólnak, hogy a világ "fekete-fehér", a megoldás pedig a bezárkózás a nemzeti keretek közé.
Ezt a jelzés komolyan kell venni, és meg kell mutatni, hogy az EU képes kezelni a válságokat és az ellenőrzése alatt tartani a folyamatokat - mondta Frank-Walter Steinmeier. A német diplomácia vezetője a török vízummentesség ügyében is ugyanarra az álláspontra helyezkedett, mint az Európai Bizottság elnöke. Mint mondta, az EU-nak "elemi érdeke, hogy ne omoljon össze a migrációs megállapodás", de most "a török térfélen van a labda", és ha teljesíti a feltételeket, akkor az EU-nak is teljesítenie kell vállalásait.
Korábban a török elnök arról beszélt, bizonyos kérdésekben szétvállnak az EU és Törökország útjai, és arra utalgatott, az egész EU-török menekültügyi megálapodás is borulhat. Miniszterelnöke és amúgy közeli barátja, Ahmet Davutoglu pedig lemondott azért, mert nem ért egyet azzal a törekvéssel, ahogy Erdogan egy még erősebb elnöki rendszert próbál tető alá hozni.