Még egy súlyos kór terjed Dél-Amerikában a zikaláz mellett
Egyre terjed a bénulást okozó Guillain-Barré-tünetegyüttes Brazíliában, Kolumbiában, El Salvadorban, Surinamé-ban és Venezuelában – közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szombaton.
A zikajárvány kitörése óta az említett öt latin-amerikai országban arról számoltak be, hogy egyre több embernél állapítottak meg Guillain-Barré-szindrómát. Az idegrendszert érintő károsodás végtaggyengeséget, izomgyengeséget, légzészavart okoz, súlyos esetben teljes bénulást idéz elő.
A WHO megjegyezte, hogy a szindróma okát egyelőre nem tudták megállapítani, különösen annak fényében, hogy az érintett dél-amerikai országokban egyszerre van jelen a zika-, a dengue- és a chikungunyavírus, így nem bizonyítható, hogy a Guillain-Barré-szindróma és a zikavírus közötti kapcsolat.
Hozzátették: Kolumbiában és El Salvadorban nem találtak zikavírust a GBS-szel diagnosztizált emberek szervezetében. Venezuelában a 252 Guillian-Barré-tüneggyüttesben szenvedő között három esetében azonosították a zikavírust.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február elején globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a zikalázas megbetegedések száma az amerikai kontinensen, ahol a kór 2014 februárjában jelent meg az őslakosok körében.
Brazíliában a zikavírus rohamos terjedésével felmerült a gyanú, hogy a kórokozó okozza a kisfejűséget (mikrokefáliát) a csecsemőknél. Egyértelmű összefüggést egyelőre nem sikerült bizonyítani.
A brazil kormány pénteken közölte: az utóbbi tíz napban hat százalékkal, 5079-re emelkedett a gyanú szerint mikrokefáliában szenvedő csecsemők száma.