Az arab országok is a zsebükbe nyúlnak a menekültek megsegítésére
500 milliárd forintnak megfelelő felajánlást tettek a szíriai menekültek segélyezésére a G7-ek és az öbölmenti arab országok.
A legfejlettebb ipari országok és az öbölmenti arab országok 1,8 milliárd dollárt ajánlottak fel kedden a szíriai menekülteket segélyező ENSZ-ügynökségek támogatására. A mintegy 500 milliárd forintnak megfelelő felajánlásból beérkező összegeket elsősorban a világszervezet menekültügyi főbiztosságának (UNHCR) és világélelmezési programjának (WFP) utalják majd – mondta el New York-i sajtótájékoztatóján Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter.
Steinmeier megjegyezte, hogy Németország egymaga 100 millió dollárt ajánlott fel erre a célra. Hozzátette ugyanakkor, hogy 2015-ben világszerte összesen mintegy 20 milliárd dollárt kell humanitárius akciókra fordítani. "Egyetlen térsége sincs a világnak, ahol a menekültek ügye jelenleg ne lenne téma" – fogalmazott Frank-Walter Steinmeier a menekültügyi válságról tartott külügyminiszteri szintű találkozót követően, úgy fogalmazva, hogy a nemzetközi közösség ma a második világháborút követő legnagyobb menekülthullámmal szembesül, és ebben a helyzetben "a nemzetközi segélyszervezetek maguk is segítségért kiáltanak".
Idén Németország tölti be a G7-csoport soros elnöki tisztét. A keddi New York-i találkozón a hét legfejlettebb ipari ország és az öbölmenti arab államok mellett, Ausztria, Svájc, Hollandia, Norvégia és Törökország képviseltette magát. Közös nyilatkozatukban a résztvevők hangsúlyozták azt a szándékukat, hogy együttes erővel kezelik majd a menekültválság okait.
Az ENSZ-közgyűlés általános vitája alkalmából New Yorkban tartózkodó Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek kedden szintén arról beszélt, hogy tárgyalópartnereit próbálta meggyőzni, hogy az Európára nehezedő menekültválság valójában "globális kérdés, és hogyha ilyen, akkor globális választ kell rá adni". "Szerintem most a legfontosabb az, hogy a nemzetközi közösség elfogadja: Európa nem viselheti egyedül a terheket, mert nem Európa hozta kizárólag azokat a nemzetközi politikai döntéseket, amelyek nyomán destabilizálódott egy jelentős régió, hanem mindenki, aki részt vett e döntésekben" – tette hozzá.