2015. augusztus. 26. 20:40 MTI Utolsó frissítés: 2015. augusztus. 26. 20:39 Világ

Moszkva és Kairó Szíriát is bevonná egy terrorellenes frontba

Az orosz államfő Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfővel tárgyalt Moszkvában és egyetértettek abban, hogy a Bassár el-Aszad vezette országban a politikai rendezést a 2012. június 30-án elfogadott genfi nyilatkozat szellemében tartják elképzelhetőnek.

Moszkva és Kairó Szíriát is bevonná egy, az Iszlám állam elleni fellépésre létrehozandó terrorellenes frontba - közölte Vlagyimir Putyin, miután Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfővel tárgyalt Moszkvában. Az orosz elnök közölte, hogy országaik egyformán fontosnak tartják a nemzetközi terrorizmus elleni harc erősítését, "különös tekintettel a radikális struktúrák, elsősorban  az Iszlám Állam agresszív törekvéseire".

Abdel-Fattáh esz-Szíszi a szíriai válsággal kapcsolatban kijelentette, Putyinnal egyetértettek abban, hogy a Bassár el-Aszad vezette országban a politikai rendezést a 2012. június 30-án elfogadott genfi nyilatkozat szellemében tartják elképzelhetőnek. 

Az egyiptomi elnök hangsúlyozta, hogy ez a mostani már a negyedik találkozója volt Vlagyimir Putyin orosz államfővel, és szerinte ez jól mutatja "az egyiptomi-orosz kapcsolatok különleges jellegét". 

Abdel-Fattáh esz-Szíszi tavaly augusztusban Szocsiban járt, majd idén május 9-én, a győzelem napi moszkvai díszszemlén is megjelent. Vlagyimir Putyin február elején viszonozta Kairóban az egyiptomi elnök tavalyi látogatását. Néhány nappal később Moszkvában orosz-egyiptomi katonai együttműködésről írtak alá jegyzőkönyvet.  

Orosz lapértesülések szerint Moszkva és Kairó 2014 augusztusában 3 milliárd dolláros, (mintegy 835 milliárd forintos) fegyverüzletet kötött: orosz védelmi rakéták és MiG-29-es vadászgépek szállításában állapodtak meg.

Az egyiptomi elnök a Putyinnal közös moszkvai tájékoztatón köszönetet mondott vendéglátójának a Szuezi-csatorna új szakaszának augusztus eleji ünnepélyes megnyitása alkalmából Egyiptomnak ajándékozott orosz haditechnikáért.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.