Világ MTI 2015. július. 25. 21:49

Ötnapos tűzszünet Jemenben

Vasárnap éjfélkor kezdődő, ötnapos humanitárius tűzszünetet jelentett be szombaton a jemeni síita lázadók ellen légi hadműveletet folytató, szaúdi vezetésű nemzetközi koalíció.

A szaúdi vezetésű koalíció ötnapos tűzszünetet jelentett be vasárnaptó, a tűzszünet bevezetését a rijádi száműzetésben élő jemeni elnök, Abed Rabbo Manszúr Hádi kérte. A szaúdi vezetésű koalíció március 26-a óta bombázza az Irán által támogatott síita (húszi) lázadókat és az Ali Abdullah Száleh volt jemeni erőkhöz hű erőket. Célja, hogy kiszorítsa őket az ország déli és középső részéből, majd visszahelyezze a hatalomba a száműzetésben élő kormányt.

A tűzszünet bejelentését megelőzően, reggel a nemzetközi koalíció gépei bombázták az ország középső részén lévő Taiz várost, és ennek 80 halálos, valamint legalább 150 sebesült áldozata volt helyi egészségügyi források szerint. A Szaba jemeni hírügynökség - amely a húszik ellenőrzése alatt áll - azt jelentette, hogy a harci gépek a város Mokha nevű negyedét támadták, ahol főleg egy erőmű alkalmazottai és menekült családok élnek.

Július elején már volt egy kísérlet egy tűzszünetre az ENSZ erőfeszítései hatására, de ez szinte azonnal kudarcba fulladt, mert a nemzetközi koalíció nem hagyta abba a bombázást, arra hivatkozott, hogy a jemeni kormány nem kérte erre.

A héten négy hónap után először érkezett humanitárius segély Jemenbe. A 4700 tonnás szállítmányt kedden fogadta Áden fő kikötője, amelyet a kormányerők múlt szerdán visszafoglaltak a húszi lázadóktól. Az ENSZ adatai szerint Jemen lakosságának 80 százaléka, több mint 21 millió ember szorul humanitárius segítségre. Nemzetközi szakértők úgy számolnak, hogy csaknem 13 millió jemeni van híján elegendő élelemnek, és 9,4 millió nem jut kellő tisztaságú ivóvízhez.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.