2015. április. 13. 14:36 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 13. 16:40 Világ

Vakmerő izraeli újságírónő járt Iránban

Iránban járt a Jediót Ahronót című izraeli újság riporternője, annak ellenére, hogy tiltják ezt az iszlám köztársaság hatóságai. Teherán nem ismeri el a zsidó államot, és több mint 35 éve semmilyen diplomáciai kapcsolatban nem áll Jeruzsálemmel.

A Mehr félhivatalos iráni hírügynökség hétfőn arról számolt be, hogy az izraeli újságírónő két héten keresztül utazgatott Iránban és készített interjúkat irániakkal. A hírügynökség úgy tudja, hogy az iráni hatóságok csupán akkor figyeltek fel a riporternőre, amikor már hazautazott. Az iszlám köztársaság előírásai szerint az izraeli média képviselőinek sem a beutazás, sem az újságírói munkavégzés nincs engedélyezve Irán területén.

A külföldi újságírók iráni jelenlétét az iráni kultuszminisztérium sajtóosztálya felügyeli. A hatósági szervnél azonban azt mondták, a riporternő amerikai turistaként utazott be az országba, s emiatt nem őket terheli a felelősség a történtekért, hanem a külügyminisztériumot és a turizmusért felelős hatóságot, akik a turistavízumot kiállították az izraeli nő számára.

Haszan Róháni mérsékelt iráni elnök elődjétől, Mahmúd Ahmadinezsádtól eltérően nem használ Izrael-ellenes, gyűlöletkeltő retorikát, mindenesetre iráni vezetők korábban rendszeresen szólítottak fel Izrael felszámolására, amelyet a Közel-Kelet "rákos daganatának" neveztek.

Izrael ugyancsak ősellenségeként tekint Iránra, s élesen bírálja a Teherán atomprogramjáról nemrég a nagyhatalmak és az iszlám köztársaság között megkötött keretegyezséget. Az izraeli vezetők úgy vélik, a megállapodás egyáltalán nem állja útját annak, hogy Irán atombombát fejlesszen ki, sőt éppen egyengeti előtte az utat, és ez létében fenyegeti Izraelt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.