2015. február. 11. 07:22 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 11. 11:52 Világ

Amerikai-kínai csúcs lesz ősszel Washingtonban

Barack Obama szerdán telefonon hívta meg Hszi Csin-ping kínai elnököt első hivatalos látogatására az Egyesült Államokba. Hszi elfogadta a szeptemberre szóló washingtoni meghívást – számolt be a kínai állami Hszinhua hírügynökség.

A beszélgetésről Pekingben egyelőre annyit közöltek, hogy sikeres találkozó előkészítésén dolgozik a két ország és bővülő együttműködést szeretnének. A Fehér Ház ezt kiegészítette azzal, hogy a két államfő érintett globális biztonsági kérdéseket, köztük az iráni atomtárgyalásokat is. Obama továbbá kezdeményezte a kiberbiztonság kérdésében álláspontjaik közelítését.

Megfigyelők ugyanakkor azt is valószínűsítik, hogy Washington és Peking a régóta beharangozott befektetésvédelmi egyezménnyel kapcsolatban szintén előrelépésre törekszik.

Az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, Susan Rice már pénteken megszellőztette, hogy idén a kínai elnök mellett Washingtonba várják Abe Sindzó japán kormányfőt, valamint Dél-Korea és Indonézia elnökét is. Minden valószínűség szerint az Obama–Hszi-csúcsot megelőzi majd Hszi és az indiai miniszterelnök, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozója, illetve Obama és Abe tárgyalása.

Hszi Csin-pingnek nem ez lesz az első amerikai útja: 2012 februárjában még alelnökként több várost is felkeresett az Egyesült Államokban, majd 2013 júniusában már egy nem hivatalos csúcstalálkozóra is volt Obama és Hszi között egy kaliforniai magánbirtokon. Itt ismertette a kínai elnök az úgynevezett "nagyhatalomközi új típusú kapcsolatról" szóló elképzelését.

Megfigyelők emlékeztetnek, hogy a korábbi kínai elnök, Hu Csin-tao 2006-ban négynapos látogatást tett az Egyesült Államokban, és George W. Bush akkori elnök a Fehér Házban fogadta ugyan, de nem rendezett számára állami vacsorát. Ezt 2011 januárjában Obamától kapta meg. Azt megelőzőn 1997-ben Bill Clinton látta vendégül (vacsorán is) Csiang Cö-min kínai elnök-pártfőtitkárt.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.