2015. január. 16. 07:47 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 16. 09:36 Világ

Csecsemőgyilkost végeztek ki az USA-ban

Két kivégzést hajtottak végre csütörtökön az USA-ban nagyjából egy időben. Az egyik bűnözőt egy 11 hónapos kislány meggyilkolásáért végezték ki Oklahomában, a másikat Floridában egy férfi megöléséért.

Először hajtottak végre halálos ítéletet az egyesült államokbeli Oklahomában azóta, hogy ott tavaly áprilisban egy heves bírálatokat kiváltó eset során szétrepedt egy elítélt vénája a méreginjekciós kivégzés közben. A gyilkosságért elítélt Frederick Warnert egy vitatott új méreginjekció-koktéllal végezték ki helyi idő szerint csütörtökön.

Ezzel szinte egy időben Florida államban is végrehajtottak egy halálos ítéletet, amelyben ugyanazt a kifogásolt méreganyag-kombinációt használták, mint Oklahomában. Az elítéltek ügyvédjei a felhasznált anyagokat övező titkolózásra, illetve az azok által okozott potenciális szenvedés mértékére hivatkozva a legfelsőbb bíróság előtt megpróbálták elhalasztani az ítélet végrehajtását, de nem jártak sikerrel.

Frederick Warnert egy 11 hónapos kislány 1997-es meggyilkolása miatt végezték ki. A floridai elítélt, Johnny Shane Kormondy szintén gyilkosság miatt kapott halálbüntetést, 1993-ban ölt meg egy férfit.

A legutóbbi, április 29-ei oklahomai kivégzés során a halálra ítélt Clayton Lockett vénája szétrepedt, ezért leállították a büntetés végrehajtását, de a férfi szívrohamban meghalt. Az újonnan alkalmazott, háromkomponensű méreg – amely nyugtatóból, altatószerből és kálium-kloridból áll – nem úgy hatott, ahogy gondolták.

A most csütörtöki kivégzés során Warner arra panaszkodott, hogy úgy érzi, mintha savat fecskendeztek volna vénájába. Szemtanúk szerint a férfi nyaka a halál beállta előtt mintegy hét percig lüktetett, bár azt nem lehet pontosan tudni, hogy szenvedett-e, mivel a méreganyagkoktél részeként bénítószert is kapott, amitől nem tudott megmozdulni.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.