Olasz kompkatasztrófa: egy halott, két sérült - frissített
Tűz ütött ki egy olasz komphajó fedélzetén vasárnap reggel a Jón-tengeren Görögország északnyugati partjainál - közölték a hatóságok. Egyelőre nincs sem halálos áldozata, sem sérültje a tűznek, de az ítéletidő rendkívüli mértékben nehezíti a mentést, a lángokat nem sikerült még eloltani. Egy ember meghalt.
Egy ember életét vesztette, ketten pedig megsebesültek annak a tűznek a következtében, amely egy olasz komphajó fedélzetén ütött ki vasárnap reggel a Jón-tengeren Görögország északnyugati partjainál, de az ítéletidő rendkívüli mértékben nehezíti a mentést, a lángokat nem sikerült még eloltani. Az esti híradásokból annyi derült ki, hogy görög utasról van szó, akinek holttestét a vízből mentette ki az olasz parti őrség egyik hajója. A férfi vélhetően a mentés során eshetett a vízbe. A két sebesültről nincsenek konkrét információk.
A hajó a görögországi Patrasz kikötőjéből tartott az olaszországi Anconába fedélzetén 466 emberrel (411 utassal és 55 főnyi személyzettel). Segítségükre mentőakció indult - közölte a görög parti őrség. A Norman Atlantic nevű komphajó Othonoi görög szigettől mintegy 60 kilométerre északnyugatra adott le vészjelzést. Othonoitól északra található a térség nagyobb és jóval ismertebb szigete, Korfu.
A hajón megkezdődött az utasok kimenekítése a mentőcsónakokba. A hírügynökségi jelentések szerint a délutáni órákban a szél sebessége elérte az óránkénti 90 kilométert, és nagy erővel sodorta a Norman Atlantic nevű égő hajót az "olasz csizma sarka" és Albánia közötti szoros felé. Az erős légmozgás és hullámzás ezért jelentősen lassította a mentőhelikopterek és a bajba jutott komp segítségére sietett hajók számára a mentést. Hét hajó érkezett ugyanis a meglehetősen rossz időjárási viszonyok között zajló mentés segítéséhez. A bajba jutott kompot körbevették a hajók, hogy csökkentsék a hullámzást, és segítsék a mentőcsónakok vízre eresztését.
Délutánra több mint 120 embert sikerült mentőcsónakokba juttatni, egy részüket a környező hajókon helyezték el, egy másik csoportjukat az olaszországi Lecce városának kórházába szállították helikopterekkel. A komphajón eredetileg 478-an tartózkodtak, ebből 422 volt az utas, 56 pedig a személyzetet alkotta). Az ANSA olasz hírügynökség szerint az utasok közül 268 görög, 54 török, 22 albán, 18 német 10 svájci, 9 francia, de van néhány orosz, osztrák, brit és holland is. Délután még több mint 300 ember volt a lángoló kompon.
A többieknek a helyszínre sietett görög és olasz mentőegységek igyekeznek segíteni. Az olasz tengerészet helikopterei és több hajója megközelítette az égő komphajót, az utasok mentésében részt vesz egy közeli olasz kereskedelmi hajó is. Brindisi kikötőjéből elindult a 133 méteres San Giorgio olasz hadihajó is.
Egyes értesülések szerint a hajón maradtak többségét a felső fedélzeten helyezték el. Tucatnyian ugyanakkor a belső helyiségekben ragadtak. Az utasok közül többen mobiltelefonon riasztó helyzetről számoltak be. Elmondásuk szerint a hajó kétharmada lángban áll, nagy a hőség. Egyes, a fedélzeten álló utasoknak megolvadt a lábbelijük.
A Mega görög tévé riportja szerint a helyszínre érkezett egy hatalmas teherszállító hajó, amely a vízre bocsátotta saját mentőcsónakjait, de a időnként négyméteres hullámok miatt nem tudott közel jutni a Norman Atlantichoz. Többen pánikba estek az égő komphajón és a tengerbe ugrottak. Szakértők a tévében arról beszéltek, hogy nem lehet megfékezni a lángokat és ezért fel kell készülni arra, hogy az embereket a vízből kell kimenteni.
A tűz oka egyelőre ismeretlen. Annyit azonban tudni, hogy a rakodótérben keletkezett. Mintegy 222 jármű van a hajó gyomrában. Értesülések szerint 15 teherautó olajat szállított. A lángok olyan hevesen terjednek, hogy a hajó tűzvédelmi ajtajai sem képesek már ellenállni, minden megolvadt a raktérben.
Halottakról vagy sebesültekről a jelentések nem tettek említést. Olaszországból két repülőgép, egy helikopter és egy hajó indult segíteni a mentést. A Norman Atlanticon 45 olasz utazott. A kimentett olasz utasok egy csoportját, közöttük több csuromvizes gyereket és egy gyermekét váró nőt a dél-olasz Pugliába szállították. Kihűlés miatt kórházban ápolják őket. Az olasz kormány bejelentése szerint Matteo Renzi olasz és Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök folyamatos kapcsolatban áll egymással a mentési munka egyeztetésére.
A mentőalakulatok versenyt futnak az idővel, mivel még a sötétedés előtt be akarták fejezni a mentést, mielőbb meg akarták fékezni a lángokat is. A szó szoros értelmében forró volt a helyzet, mivel a komphajó alsó fedélzetén lévő mentőcsónakokhoz nem lehetett hozzáférni. Televíziós beszámolók szerint ugyanis azon a helyen olyan nagy volt a hőség, hogy az emberek cipőtalpa is olvadni kezdett, ha arra a fedélzeti részre léptek.